Bazı sera sebze türlerinde ilkbahar yetiştiriciliğinde fide döneminde yapılan ilave aydınlatmanın kalite ve verime etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38474
- Danışmanlar: PROF.DR. KAYA BOZTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Sera sebze yetiştiriciliğinde; ilkbahar dönemi fide üretim devresinde azalan doğal ışık şiddeti ve süresini elektrik enerjisi kullanılarak yapılan ilave aydınlatmayla arttırmak amacıyla yapılan bu çalışma 1993 ve 1994 yılları arasında E.ü. Ege Meslek Yüksekokulu seralarında yürütülmüştür. ülkemiz sera sebze yetiştiriciliğinin ana ürünlerini oluş turan hıyar (ev. Rawa Fj), domates (ev. Sagit 146 F|), patlı can (ev. Bonica F|) ve biber (ev. Kandil Dolma) türleri bit kisel materyal olarak kullanılmıştır. Denemede yer alan uygulamalar şunlardır; (a) 250 W'lik yük sek basınçlı sodyum buharlı lambalarla ilave aydınlatma (b) 400 W lık yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalarla ilave ay dınlatma (c) kontrol (doğal ışık şiddeti ve süresi). Yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalarla yapılan ilave aydınlatmada 4 türde de aşağıdaki aydınlatma programı izlenmiştir. - ilk 2 hafta 16 saat ilave aydınlatma (07.00-23.00) - Sonraki 2 hafta 14 saat ilave aydınlatma (07.00-21.00) - Sonraki haftalarda 12 saat ilave aydınlatma (07.00-19.00) Tesadüf parselleri deneme desenenine göre yürütülen ilave aydınlatma çalışmasında; ilave aydınlatmaya türlerde kotile- don yaprakları göründüğü zaman başlanmıştır. ilave aydınlatmanın fide yetiştiriciligindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılan fide kalite analizlerinde di kim aşamasına gelen ilk uygulamanın tarihi esas alınarak fi delerde; yaprak sayısı, yaprak alanı (cm2), gövde kalınlığı (mm), gövde ve kök uzunluğu (cm), gövde ve kök yaş ve kuru ağırlığı (g) ve kuru maddesi (%) saptanmıştır. Fide devresinde yapılan ilave aydınlatmanın verim aşamasın daki etkilerini saptamak amacıyla türler yetiştirme serasına tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak dikilmişlerdir. Yetiştirme denemeleri sonucunda tüm türlerde erkenci ve toplam verimler (kg/mz), meyve sayıları (adet/m2) ve ortalama meyve ağırlıkları (g) saptanmıştır. Domates bit kilerinde ise ilave olarak 1. salkım yüksekliği (cm), 1. sal kıma kadar olan yaprak sayısı ve 1. 2. ve 3. sınıf meyve oranları saptanmıştır. Araştırmanın fide yetiştirme devresinde elde edilen bulgu lar aşağıda özetlenmiştir. 1. İlave aydınlatma uygulamaları; türlerde fide başına düşen yaprak sayısını ve yaprak alanlarını arttırmıştır.106 2. ilave aydınlatma uygulamaları; türlerde gövde kalınlığı ve gövde ve kök uzunluğunu olumlu yönde etkilemiştir. ( 3.îlave aydınlatma uygulamaları; türlerde gövde ve kök yas ve kuru ağırlıkları ile kuru madde miktarını arttırmıştır. 4. Biber fideleri hariç ilave aydınlatma uygulamasına tabi tutulan diğer türlerin fidelerin yetiştirme süreleri kont rol 'e göre kısalmıştır. Hıyar fideleri 1. yıl yapılan dene mede 12 gün, patlıcan fideleri 1. yıl 12, 2. yıl ise 13 gün, domates fideleri ise 12 gün erkencilik sağlamıştır. Araştırmanın yetiştirme aşamasında saptanan bulgular da aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. l.Erkenci verimler bakımından; 250 W ve 400 W'lik yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalarla fide devresinde yapılan ilave aydınlatma uygulamalarıyla kontrole göre sırasıyla hıyar yetiştiriciliğinde; l.yıl %72.6 ve %74.9'luk (kontrol 1.457 kg/m2, 250 W 2.515 kg/m2 ve 400 W 2.549 kg/m2), 2. yıl ise % 100.5 ve %18'lik (kontrol 0.694 kg/m2, 250 W 1.392 kg/m2, 400 W 0.819 kg/m2), patlıcan yetiştiriciliğinde; l.yıl %181.3 ve %137.1'lik (kontrol 0.983 kg/m2, 250 W 2.766 kg/m2 ve 400 W 2.331 kg/m2), 2. yıl %313.7 ve %221.8'lik (kontrol 0.321 kg/m2, 250 W 1.328 kg/m2 ve 400 W 1.033 kg/m2), domates yetiştiriciliğinde; %95.3 ve %128.4' lük (kontrol 0.598 kg/m2. 250 W 1.168 kg/m2 ve 400 W 1.366 kg/m2), biber yetişti riciliğinde ise; %91.4 ve %72'lik (kontrol 0.129 kg/m2, 250 W 0.247 kg/m2 ve 400 W 0.222 kg/m2) bir artış sağlamıştır. 2. Toplam verimler bakımından; 250 W ve 400 W'lik yüksek ba sınçlı sodyum buharlı lambalarla fide devresinde yapılan ila ve aydınlatma uygulamalarıyla kontrole göre sırasıyla hıyar yetiştiriciliğinde; l.yıl %23.1 ve % 28.8'lik (kontrol 15.221 kg/m2, 250 W 18.749 kg/m2 ve 400 W 19.608 kg/m2), 2. yıl ise %39.0 ve %11.8'lik (kontrol 9.246 kg/m2, 250 W 12.860 kg/m2, 400 W 10.340 kg/m2), patlıcan yetiştiriciliğinde; l.yıl X51.5 ve %55.1'lik (kontrol 5.656 kg/m2, 250 W 8.574 kg/m2 ve 400 W 8.778 kg/m2), 2. yıl %42.9 ve %42.6'lık (kontrol 4.743 kg/m2, 250 W 6.780 kg/m2 ve 400 W 6.768 kg/m2), domates yetiştiriciliğinde; %33.1 ve %26.2'lik (kontrol 5.842 kg/m2, 250 W 7.779 kg/m2 ve 400 W 7.436 kg/m2), biber yetiştiricili ğinde ise; %6.9 ve %16.9'luk (kontrol 4.552 kg/m2, 250 W 4.870 kg/m2 ve 400 W 5.324 kg/m2) bir artış sağlamıştır. 3. ilave aydınlatma uygulamalarıyla türlerden elde edilen meyve sayılarında artış sağlanmış, fakat ortalama meyve ağırlığı bakımından bir farklılık meydana gelmemiştir. 4. Domates yetiştiriciliğinde 1. 2. ve 3. sınıf meyve oran ları yönünden uygulamalar arasında fark meydana gelmemiştir.107 1. salkım yüksekliği en düşük kontrol uygulamasından elde e- dilmiş, 1. salkımın altındaki yaprak sayıları bakımından uy gulamalar arasında farklılık meydana gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY A study was conducted at the greenhouse of Ege University Vocational School in 1993 and 1994 with the aim of increasing the light intensity and duration with supplementary artifi cial lighting during the seedling growth period for the spring growing vegetables under cover. As test materials the main vegetable crops used in Turkish greenhouse vegetable production cucumber (cv. Rawa F(), tomatoes (cv. Sagit 146 F(), eggplant (cv. Bonica Fj) and ball pepper (cv. Kandil Dolma). The treatments that were applied in the trial were as follows : (a) supplementary light (250 W) by high pressure sodium lamps, (b) supplementary light (400 W) by high pressure sodium lamps and (c) control (natural light intensity and length). In supplementary sodium lamps the following schedule was used to all of the four species: - 16 hours of supplementary lighting for the first 2 weeks during 7.00-23.00 hours, - 14 hours of supplementary lighting during 3rd and 4th weeks (7.00-21.00), - 12 hours of supplementary lighting for the rest of the period (7.00-19.00). The trial was performed according to the randomized plots experimental design. The supplementary lighting treatments started when cotyledons started to appear in each species. In order to determine the effect of supplementary lighting on seedling quality, number of leaves, leaf area (cm2), stem thickness (mm), stem and root length (cm), fresh and dried weight (g) and dry matter contents (%) of the stem and roots were determined in the first group of seedlings which appear to be ready for transplanting. The seedlings were planted in a greenhouse according to randomized blocks experimental design as three replications to investigate the effect of supplementary lighting on yield of the mentioned species. After a growing period, early and total yields (kg/m2), number of fruits (no/m2) and average fruit weight (g) were determined in all the tested species, in tomato plants, the height of the stem to the first cluster (cm), number of leaves up to the first cluster and ratio of fruits in the l8', 2flli and 3rd quality classes were also recorded. The results obtained during the seedling growth period can be summarized as follows.109 1. Supplementary lighting has increased the number and area of leaves per seedling. 2. Supplementary lighting has exerted positive effects on stem thickness and stem and root lengths. 3. Supplementary lighting increased the dry matter content and the fresh and dried weights of the stem and root. 4. Supplementary lighting shortened the growth period in comparison to the control in all the species with the exception of pepper in the first year trial, the growth period was shortened for 12 days in cucumber, eggplant and tomatoes, and earliness was determined 13 days in the second year of eggplant production. The data obtained during the growing period of the four species can be concluded as follows. 1. Early yield was increased by supplementary lighting by the use of 250 and 400 W high pressure sodium lamps compared to the control parcels as in cucumber growing increases were 72.6 % and 74.9 % during the first year (control 1.457 kg/m2, 250 W 2.515 kg/mz and 400 W 2.549 kg/m2) and 100.5 % and 18 % respectively during the second year (control 0.694 kg/m2, 250 W 1.392 kg/m2 and 400 W 0.819 kg/m2). In eggplant growing the increases were 181.3 and 137.1 % in the first year (control 0.983, 250 W 2.766 kg/m2 and 400 W 2.331 kg/m2) and 313.7 and 221.8 % respectively during the second year (control 0.321 kg/m2, 250 W 1.328 kg/m2 and 400 W 1.033 kg/m2). In tomato growing the increases in the early yield were 95.3 and 128.4 % (control 0.598 kg/m2, 250 W 1.168 kg/m2 and 400 W 1.366 kg/m2) and in pepper growing 91.4 and 72.0 % (control 0.129 kg/m2, 250 W 0.247 kg/m1 and 400 W 0.222 kg/m2) by supplementary lighting provided by 250 W and 400 W lamps, respectively. 2. Total yields were increased in comparison to the control plots in cucumber growing 23.1 and 28.8 % in the first year (control 15.221 kg/m2, 250 W 18.749 kg/m2 and 400 W 19.608 kg/m2) and 39.0 and 11.8 % in the second year (control 9.246 kg/m2, 250 W 12.860 kg/m2 and 400 W 10.340 kg/m2). In eggplant growing the increases were 51.5 and 55.1 % in the first year (control 5.656 kg/m2, 250 W 8.574 kg/m2 and 400 W 8.778 kg/m2) and 42.9 and 42.6 % in the second year respectively (control 4.743 kg/m2, 250 W 6.780 kg/m2 and 400 6.768 kg/m2). In tomato growing the increases were determined as 33.1 and 26.2 % (control 5.842 kg/m2, 250 W 7.779 kg/m2 and 400 W 7.436 kg/m2) and an peppers the increases were 6.9 and 16.9 % (control 4.552 kg/m2, 250 W 4.870 kg/m2 and 400 W 5.324 kg/m2) 3. The number of fruits were found to increase by supplemen tary lighting however significant differences were found among treatments in terms of average fruit weight.110 4. In tomato growing, supplementary lighting during seedling growth did not affect the ratio of fruits in different quality classes. The shortest stems for the production of the first cluster were obtained in control treatments. The number of leaves up the first cluster was not affected by the treatments.