İletişim ekonomisi
Economics of communication
- Tez No: 384762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaşamakta olduğumuz çağın“Bilgi ve İletişim Çağı”olarak adlandırılması, 21. yüzyılın devrimi olarak kabul edilen“Bilgi ve iletişim devrimi”bu açıdan ele alındığında önemi daha da artmaktadır. Buna bağlı olarak da iletişim-bilişim devrimini başarı ile gerçekleştirebilen ülkeler önümüzdeki yıllarda kalkınmışlık düzeyi yüksek, yaşam kalitesi iyi ve toplumsal refahı üst düzeyde olan, dünyada yaşanan bu büyük değişim ve dönüşme öncülük eden, dünyaya yön veren ülkeler olacaktır. Çağımızın en gözde sektörleri arasında bulunan iletişim sektörü ya da ülkemizde kullanılan adıyla“Elektronik Haberleşme Sektörü”, içerisinde barındırdığı üstün teknoloji içerikli elektronik araçlar ve bu teknolojik araçların bireylerde sektöre yönelik ilginin artmasına yol açtığı açıkça görülmektedir. İletişim araçları aracılığı ile bilgiye erişim imkanı sağlayan teknolojiler bütünü olarak da tanımlanabilen bilgi ve iletişim teknolojilerinin yarattığı etkiler, Bu durum şüphesiz 90'lı yıllarda sadece bir lüks olarak adlandırılan ve sahip olanlara bir ayrıcalık sağladığı düşünülen cep telefonları ve bilgisayarlar gibi önemli iletişim araçlarının, günümüzde geliştirilip çeşitlendirilerek, insan hayatının vazgeçilmesi neredeyse imkânsız unsurları arasında yer alması, sektörün önemini bize açıkça göstermektedir. Gün geçtikçe farklılık gösteren insan ihtiyaçları arasındaki önemi giderek artan bir duruma gelen iletişim(haberleşme) isteği, iletişim sektörüne yapılan yatırımların gerek kamu gerekse de özel sektör yatırımcıları açısından en değerli yatırım alanları arasında yer almaya başlaması,“İletişim Sektörü'nü”ön plana çıkaran unsurların başında gelmektedir. Bu durumu gerek kamu gerekse de özel sektör tarafından sektörden beklenen getirinin yüksek olmasından dolayı cazip bir yatırım alanı olarak görülmesine neden olmuştur. İletişim sektörü gelişimini, gün geçtikçe arttıran teknoloji ve bilimsel araştırmalar ışığında piyasalarda sahip olduğu pazar payı bakımından, Gıda, Tekstil v.b. gibi önemli sektörlerden biri konumuna gelmiş ve bu sektörler arasında ekonomik önemi bakımından kendine ilk sıralarda yer bulmuştur. İletişim Ekonomisi, İktisat bilimi içerisinde bulunan Çevre Ekonomisi, Tarım Ekonomisi, Doğal Kaynaklar Ekonomisi, Enerji Ekonomisi v.b. gibi önem arz eden, iktisat bilimi tarafından incelenen ve gelişme gösteren alt dallarından biri haline gelmesi kaçınılmaz olmuştur.Bu araştırma ile ilgili incelenen kaynaklar doğrultusunda, çeşitli saptamalarda bulunularak gelişmesi muhtemel olan, iktisat biliminin alt dallarından biri olacağı düşünülen“İletişim Ekonomisi”ile ilgili öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Today calling the era in which we live as a information and communication era has put emphasis on the significance of the information and communication. The investments at ourdays community and private sector have a great impact on the position of the communication sector. That have improved with the investment of community, communication sector has converted into present position with the attendance of private sector. It is called technology company owing to advanced technology, which companies in the communication sector have. Communication is one of the irreplaceable factors of human beings. The most important factor at present position of the communication is that using of the communication devices that have been produced with the high technology is keeping on increasing rapidy on the world. The process begining with using of cell phones have continued with expanding of using internet and it has converted into present position with the smart phone's releasing to the market.The improvements which occur on the communication sector lead to haveposition on the significant sectors like nutrition and textile sectors.Communication sector is developing rapidly and the companies which have a position on the sector are on the first place among important companies by the research companies. There isn't enough number of resources which analyse it's interaction with other sectors and the economic structure of communication sector and it is limited in economics. With this study titled economics of communication economi, which in the future is thought to be one of the important sub-branch in economics like agricultural economics, environmental economics and natural resources economics, is put forward problems about economics of communication and solutions about these problems.