Kinetik sistemlerle çalışan biyomimetik bir kentsel donatı tasarımı-Urbancot
An urban canopy design equipped with kinetic systems
- Tez No: 384852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MERT ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstri devriminden bugüne dek gelişen teknoloji yaşamın her alanına girdiği gibi mimari yapılanmada da yerini almaktadır. Bulunduğu doğal çevreden mümkün olduğunca kopmamaya çalışan insan teknolojiden de her anlamda yararlanmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda biyomimetik sistemler, robotik sistemler ve kinetik sistemler incelenerek hem teknolojinin getirilerini bünyesinde barındıran hemde bulunduğu çevreye duyarlı bir sistem geliştirlmesine karar verilmiştir. Bir yandan hızlı ve zor yaşam şartlarında birbirinden uzaklaşan insanların toplanabilecekleri alanlara katkıda bulunulması sağlanırken artan enerji ihtiyacına da cevap verilmeye çalışılmıştır.Geliştirilen UrbanCot adlı donatı sistemi kentsel boyutta her alanda kullanılabilmeyi amaçlamaktadır. Bulunduğu alana bağlı olarak şekillendirilecek sistem doğadaki bir çeşit çiçeğin mekanizması incelenerek tasarlanmış biyomimetik bir donatıdır. Aynı zamanda güneşi takip eden panellerle donatılarak kinetik bir yapıya sahip olacaktır. Güneş filmleriyle kaplanacak olan panellerin elektrik enerjisi üretmesiyle çevreye duyarlı bir tasarım olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the industrial revolution technology emerges in the architectural platform like it did every single part of our lives. Nowadays a lot of people who want to be attached to natural life also want to be related with the technological devices. In this context, a system which is a technological device and is also responsive to its natural environment, decided to be produced.At the research state biomimetic systems, kinetic architecture and robotic systems are analyzed, application and design examples related to the subject are examined.UrbanCot, the kit that is going to be designed in this thesis, is aimed to be applied in urban areas. It will be shaped depending on the physical layout of the place it will stand and it will be inspired from a flowers mechanism which is moving its body related to sun movement.In that sense a Grasshopper plug-in is written to design and produce this system. UrbanCot creates a carrier system/skeleton covered with panelling systems which are tracking the sun all day long. These panels are covered with solar-cells connected with cable networking systems so they will produce electrical energy. By this way it becomes a responsive design to the increasing energy consumption and an urban landmark that will protect people from the bad weather conditions will make them gather under it.It is inspired from a flower?s mechanism in natural world. Moreover it is covered with panelling systems which are tracking the sun all day long. These panels will be covered with solar-cells, so they will produce electrical energy. By this way it will become a responsive design.