Mobil iletişim sektöründe ERP uygulamaları Türkiye örneği
ERP for mobile telecommunication sector Turkey model
  1. Tez No: 384872
  2. Yazar: MUSTAFA TÜMÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı mobil iletişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların başarılı ERP uygulamalarının kullanıcı memnuniyeti bazında başarı kriterlerini ve etkilerini gösteren bir model yapı oluşturmak ve oluşturulan bu model yapının gerçekliğini ispatlamaktır.Genel olarak çalışmanın birinci bölümünde iletişim, ikinci bölümde mobil iletişim sektörü ve üçüncü bölümde ise Türkiye'de telekomünikasyon sektörü alanından bilgiler verilmiştir. Dördünce bölümde ise mobil iletişim sektöründe ERP uygulamaları anlatılmıştır. Araştırma modeli, ölçme yöntem ve sonuçları beşinci bölümde anlatıldıktan sonra altıncı bölümde bulgulardan, yedinci bölümde ise sonuçlardan bahsedilmiştir.Araştırmanın evreni olan mobil iletişim sektörü dünyada 1980'li yıllarda çok hız kazanmıştır. Türkiye de ise mobil iletişim sektörünün doğuşu 1994 yılında Turkcell ve Telsim adında 2 firma sayesinde olmuştur. 2000'li yıllara geldiğimizde ise Telekomünikasyon Kurumu (TK), telekomünikasyon ve mobil iletişim alanındaki faaliyetleri düzenleyen - o dönemdeki kurumun adı - günümüzdeki adı ise Bilgi Teknolojileri Kurumudur (BTK), sektörde rekabeti belirginleştirmek ve ülkeye gelir elde edebilmek için sektöre girecek yeni oyuncular için ihale düzenlemiştir.İhale sonunda Aria ve Aycell adında 2 firma daha sektöre giriş yapmıştır. 2004 de ise bu 2 firma halen de günümüzde aynı isimle faaliyetini sürdüren Avea adı altında birleşmişlerdir. Yine 2004 de Tasarruf ve Sigorta Fonunun (TMSF) Telsim'e el koyması ve ardından 1 yıl sonra 2005 de satışa çıkarması sonucunda Avrupa'nında önemli operatörlerinden biri olan Vodafone, Türkiye'de mobil iletişim sektörüne giriş yapmıştır.Şu an itibari ile mobil iletişim sektöründe Turkcell, Vodafone ve Avae adında 3 firma bulunmaktadır.Günümüzde mobil iletişim sektöründeki verilere baktığımızda 13 milyar TL'lere düzeyinde net gelirlerin, 5 milyar TL'lere dayanan yatırımların, 7 bin civarında direk, 100 bin dolayında dolaylı istihdamın olduğunu görüyoruz. İşte bu derece büyük pazar içerisinde rekabetin son derece yoğun ve son derece çetin geçmesi oldukça doğaldır. Sektör içerisinde bulunan firmalar bu yoğun rekabet içerisinde avantajlı konumlar elde edebilmek, pazar paylarını ve gelirlerini artırabilmek için mutlaka kurumsal kaynak planlamalarına (ERP) ihtiyaçları vardır. Mevcut teknoloji kaynaklarını, lojistik, satış, dağıtım, finans ve insan kaynaklarını kısaca tüm kurumsal kaynaklarını, planlamaları, optimum biçimde kullanmaları, yönetmeleri ve kontrol etmeleri gereklidir. Dolayısıyla firmalar kurumsal kaynak planlaması (ERP) yapan yazılımlara ve onların başarılı bir şekilde uygulanmasına gereksinimleri kaçınılmazdır.İşte bu tez çalışmasında başarılı ERP uygulamaların kullanıcı memnuniyeti bazında başarı kriterlerini ve etkilerini belirleyen bir model yapı oluşturulmuş, bu etkiler ölçülmüş ve sonuçlar model yapı ile açıklanmıştır. Ölçümler mobil iletişim sektöründe faaliyet gösteren Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'de 4 farklı departman olmak üzere toplamda 208 kişi ile yapılmıştır. Turkcell'in mobil iletişim sektöründe pazar payının %56,3 olması, pazara yön veren ve pazarda dominant bir firma olması nedeni ile bu firmada yapılan çalışmanın sektörün genelini temsil ettiğini de rahatlıkla söylenebilir.Elde edilen sonuçlara göre model yapıda belirtilen bazı etkilerin beklenen seviye de olmadığı görülerek model yapıda küçük değişiklikler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was created a model structure that denoted success criteria for user satisfaction and impact on the basis of a successful ERP implementation for the mobile communications sector firms and proved the reality of this model structureInformation about communications in the first part, mobile communications sector in the second section and in the third section telecommunications sector in Turkey has been given. The ERP applications in th mobile communications industry are discussed In the part four. After search design, measurement methods and results described in the fifth chapter, findings in six chapter and consequences in the seventh chapter are discussedin the 1980s, mobile communications sector has gained momentum over the world. the mobile communications sector has started by two companies the name of which are Turkcell, Telsim in Turkey in 1994. 2000s, years when we came Telecommunications Authority (TK in Turkish), organizing in the telecommunications and mobile communications activities, the institution's name today is called Information Technology Agency (BTK in Turkish), organized acution and to highlight competition with a new players in the sector and to generate revenue for the countryEnd of auction two companies the name of Aria and Aycell entered into sectors. two companies in 2004 were merged under the name Avea still continues to operate with the same name. Again in 2004 Savings and Insurance Fund (TMSF in Turkish) seized Telsim and then put on sale a year later in 2005 as a result of the major operators, Vodafone has entered into the mobile communications sector in Turkey.Now the mobile communications industry, There are 3 companies which are named Turkcell, Vodafone and Avae.Today when we look at the data in the mobile communications industry 13 billion TL in net income, 5 billion TL investments, seven thousand direct and one hundred thousand indirect employment we see. Here intense and extremely difficult to pass of competition in this very large market is quite natural. companies to obtain an advantageous position to increase their market share and revenues with intense competition in the sector needed enterprise resource planning (ERP). Their current technology resources, logistics, sales, distribution, finance and human resources in short the whole enterprise resource planning, to use as a optimal way, manage and control are required. Hence companies need enterprise resource planning (ERP) software and successful implementationIn that study, a mode structure that a successful ERP applications determined success criteria and effect based on user satisfaction was established. these effects have been measured the results are explained by the model structure. Measurements was carried out with 208 people worked in the four different departments of the Turkcell Iletisim Hizmetleri A.Ş in the mobile communications sector. Because of Turkcell's mobile communications industry's market share is 56.3%, which gives direction to the market and also is dominant firm in the market, studies in these firms has represented the industryAccording to the results small changes in the model structure were made because of that some impact is not specified at the expected level.