Televizyon reklamlarının tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisi ve mobil iletişim sektöründe bir uygulama
Effect of television advertisements on consumer's purchasing behavior and a research in mobile communications
  1. Tez No: 515356
  2. Yazar: ABDULLAH FATİH ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Artan rekabet ve değişen yaşam gereksinimlerinden dolayı günlük hayatta meydana gelen hızlı dönüşüm, aynı zamanda tüketici davranışlarına da yansımaktadır. İşletmeler, gittikçe yoğunlaşan bu rekabet ortamında hedef tüketicilerine ulaşmak için daha etkin hareket ederek iletişime odaklanmaktadır. Reklamlar da, hiç şüphesiz bu iletişim sürecinde en önemli faktörlerden biridir. Ekonomi ve teknoloji alanındaki gelişmeler, ürün ve hizmet çeşitliliğini arttırmakta ve üreticiler ile tüketiciler arasındaki mesafeyi açmaktadır. Bu şartlar altında; ürün ve hizmetlerini satmak isteyen işletmeler açısından reklamın kaçınılmaz olduğu gözlenmektedir. Pazarlama iletişiminin en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilen reklam tüketici davranışları üzerinde kritik bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, GSM sektöründe faaliyet gösteren işletmeler de daha fazla tüketicinin satın alma davranışına nüfuz etmek amacıyla yoğun bir şekilde reklam aracına başvurmaktadır. Ancak, tüketicinin satın alma davranışının çok karmaşık bir yapıda olmasından dolayı GSM operatörlerinin doğru reklam stratejilerini seçmeleri büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada; GSM sektöründe yayınlanan televizyon reklamlarının tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fast transformation happening in daily life, which is triggered by the increased competition and modern life requirements, is also reflected to current consumer behaviors. Companies are performing more effective and focused on communication in order to reach their target consumers, in this ever-growing competitive environment. Advertisements, without any doubt, are one of the most important factors in this communication process. In this manner, developments in economics and technology make products and service various and take producers away from consumers. Under these circumstance, advertisements is a must for firms. Advertisements which are accepted as one of the significant element of marketing communication have a crucial effect on consumer behaviors. Therefore, companies operating in the Global System for Mobile Communication (GSM) are also heavily resorting to advertising in order to penetrate more consumers' purchasing behavior. However, due to the complexity of the purchasing behavior of the consumer, it is very important for GSM operators to choose advertising strategies correctly. In this study, the effect of television advertisements on consumer's purchasıng behavior in GSM sector is examined.