Implementation of an underwater acoustic FSK system and investigation of the effects of surface reflections
Bir su altı akustik FSK sisteminin gerçeklenmesi ve yüzey yansımalarının etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 384963
  2. Yazar: OKTAY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU, DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Su altı akustik haberleşme, birçok askeri ve sivil uygulamaları olduğundan gelişen bir araştırma alanıdır. Sualtı akustik haberleşmede başta yüzey yansımaları olmak üzere çoklu yayılma yolları ve sönümlenme gibi birçok zorluk bulunmaktadır. Bu tez kapsamında bir FSK haberleşme sistemi FPGA üzerinde gerçeklenmiştir. Gerçeklenen bu FSK sistemi su altı ortamında test edilmiş ve doğrulanmıştır. Testler sırasında karşılaşılan temel sorun yüzey yansımalarıdır. Yüzey yansımalarının su altı haberleşmeye olan etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Yüzey yansımalarının semboller arası girişim yaratarak bit hatalarına sebep oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Underwater acoustic communication is a growing research area since it has many military and commercial applications. There are lots of difficulties in underwater acoustic communication such as surface reflection, multipath and fading. An FSK communication system is implemented on FPGA. The system is tested and verified in underwater environment. Surface reflections are the major problem encountered during these tests. The effects of surface reflections to the underwater communication are investigated in detail. It is showed that surface reflections cause bit errors by generating the intersymbol interference (ISI).