Reliability analysis for two draglines in Tunçbilek Lignite Mine
Tunçbilek Linyit Madeni'nde kullanılan iki çekme kepçeli yerkazarın güvenilirlik analizi
  1. Tez No: 385070
  2. Yazar: DENİZ TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Modern madencilikte, yüksek kapasiteli makinalar kullanılmaktadır ve bu makinaların kullanılabilirliğinin ocağın üretimine büyük etkisi vardır. Çekme kepçeli yerkazarlar, yüksek kapasiteli maden makinalarındandır ve arıza veya kullanılamazlık durumunda üretimde büyük kayıplara neden olur. Bu çalışmanın amacı iki farklı çekme kepçeli yerkazarın (PAGE 736 and MARON 7820) bileşenlerinin, yerkazarın kullanılabilirliği ve işlerliğine olan etkilerinin, uygun güvenilirlik analizleri ve hata ağacı analizi yardımıyla belirlenmesidir. Güvenilirlik analizinde, Tunçbilek, Kütahya'daki Garp Linyit İşletmeleri (GLİ) linyit madeninden alınan arıza verileri ile arıza olasılık modeli oluşturularak, bu yerkazarların zamana bağlı güvenilirliklerindeki değişimi belirlenmiştir. Hata ağacı analizi ise, sembolik bir mantık modeli ile, yerkazarların altsistemlerinin arasındaki ilişkiyi anlamamızı sağlamıştır. Ayrıca, bu analizlerden yararlanarak, sistemin güvenirliğine en çok etkisi olan kritik elemanlar belirlenmiştir. Kepçe altsistemi, her iki yerkazar için de arızaya en meyilli ünite olarak belirlenmiştir ancak bileşen bazında bakıldığında, farklı altsistemlerin bileşenlerinin en düşük güvenilirlik değerlerine sahip olduğu görülmüştür ve özel ilgi gerektiğine karar verilmiştir. Ayrıca, en yüksek güvenilirlik önem değerlerine sahip bileşenlerin, yerkazarların çalışma süreleri boyunca farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları bakım onarım planlaması yapılırken dikkate alınmalı ve sistem güvenilirlğine etkisi en yüksek olan bileşenlere önem gösterilmedir.
Özet (Çeviri)
In modern mining activities, high-capacity complex machines are used and their availability plays a big role on the mine productivity. Draglines are one of the high capacity mining machines which result in decrease in production in case of failure or unavailability. This study aims to determine the effects of different components of two draglines (PAGE 736 and MARION 7820) to their availability and operability by choosing adequate reliability models and conducting fault tree analyses. Reliability analysis was conducted using the failure data of the draglines provided by the Western Lignite Enterprises (GLİ) lignite mine in Tunçbilek/Kütahya to determine the change in the draglines' reliability with respect to time. Reliability analyses were conducted by determining failure probability models. Fault tree analysis helped us understand the relations between the sub-units of each dragline with the help of a symbolic logic model. These analyses were also used to determine the critical elements which mostly affect the draglines reliability. Bucket units were distinguished to be more prone to failure for both draglines but when looked at components, components from other units were determined to have lower reliability, hence may need special attention. Also, the components with the highest reliability importance values were found to be changing with time when the draglines are operating. The results of this study should be considered when preparing a maintenance plan to concentrate on the components that have higher effect on the dragline's reliability.