Sustainability considerations on effective use of resources for small household appliances
Küçük ev aletleri için kaynakların verimli kullanımına yönelik sürdürülebilirlik ölçütleri
- Tez No: 385071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Birçok ürünün yaşam döngüsündeki kullanım aşamasının, çevre üzerinde önemli etkileri vardır ve bunlar büyük ölçüde kullanıcı davranışlarından kaynaklanır. Ancak, kullanıcılar gündelik pratiklerinin ve ürünlerle etkileşimlerinin olası çevresel sonuçlarından habersiz oldukları ve bu konuda bilgi sahibi olmak için yeterli araçlara sahip olmadıklarından, bu etkiler çoğunlukla fark edilmemektedir. Bu çalışma küçük elektrikli ev aletlerinin, özellikle elektrikli çay makinelerinin ve ızgara/tost makinelerinin, kullanım aşamasında gerçekleşen kullanıcı davranışlarını, kaynakların verimli kullanımı açısından inceler ve bu bilgiyi sürdürülebilirlik ölçütlerinin geliştirilmesi için kullanır. Bu bağlamda, çalışma kullanıcı odaklı bir araştırma yöntemi benimser ve kaynakların verimli kullanımına yönelik problem alanlarının kapsamlı bir şekilde anlaşılabilmesi için bir dizi kullanıcı gözlemleri, görüşmeler ve yaratıcı odak grubu oturumları içerir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ve çıkarımlar elektrikli ev aletlerinin kullanım aşamasındaki kaynak tüketimini azaltmaya yönelik sürdürülebilirlik ölçütlerinin ve tasarım yönergelerinin geliştirilmesine katkı sağlar. Aynı zamanda, çalışmanın sonuçları bu ölçütlerin sürdürülebilirlik için tasarım sürecine dahil edilebilmesi için ekolojik-bağlanma (eco-engage) olarak adlandırılan yeni bir strateji önerir.
Özet (Çeviri)
The use phase of many products' lifecycle has significant impacts on the environment that are largely determined by the use behaviour. Yet, those impacts mostly remain unnoticed, since individuals are unaware of the potential environmental consequences of their everyday practices and interactions with products, and have insufficient means to find them out. This study explores and examines use patterns and behaviours throughout the use phase of the small household appliances, particularly electric tea makers and contact grills, with an emphasis on effective use of resources, and incorporates this knowledge for the development of sustainability considerations. In this regard, the study adopts a user-centred research approach and includes a series of user observations, interviews and generative focus group sessions to have a comprehensive understanding of the problem areas for effective use of resources. The conclusions and insights from the study contribute to the development of sustainability considerations and design directions for reducing resource consumption during the use phase of household appliances. The results of the study also suggest a new design strategy, namely eco-engage, for incorporating these considerations into product design for sustainability.