Synthesis, spectroscopic and computational analysis of nickel integrated germanium clusters
Nikel aşılanmış germanyum kümelerinin sentezi, spektroskopik ve hesapsal analizi
- Tez No: 385101
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EMREN NALBANT ESENTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
Nanomalzemeler, tıp, katalizör ve elektronik gibi alanlardaki geniş kapsamlı uygulamalarından dolayı büyük ölçüde ilgi çekmektedir. Kümelerin daha büyük moleküler küme çekirdeği ya da toplanmış küme malzemeleri sentezinde kullanılması, yeni nanomalzemeler hazırlayabilmek için umut vadeden bir yol olabilir. Kümelerin moleküler kontrol sayesinde özelliklerinin tasarlanarak ya da ayarlanarak belirli bir uygulama alanında kullanılma olasılığı, kümeleri, gelişmiş yeni nanomalzemeler arayışında daha da çekici bir hale getirmektedir. Bu nedenle, yeni küme malzemelerinin sentezi dışında, kümelerin karakterizasyonunun ve özgün özelliklerinin anlaşılabilmesi küme biliminin başlıca hedeflerinden biridir. Çok atomlu ana grup kümeleri (Zintl iyonları), yeni küme malzemelerinin“yapı-taşları”olarak kullanımı için çok iyi adaylardır ve kümelerin bimetalik katalizör, fotovoltaik aletler, ve ışık-yayan diyotlar gibi uygulamalarda kullanılma potansiyelini somutlaştırırlar. Bu çalışmada, nikel (Ni) aşılanmış germanyum (Ge) Zintl iyon kümeleri ([Ni2Ge9(PPh3)]2-, [Ni6Ge13(CO)5]4-) sentezlenmiştir. Ayrıca daha önce hiç yapılmamış olan spektroskopik özelliklerinin deneysel karakterizasyonu yapılmıştır. Ni-Ge kümelerinin titreşimsel, optik ve elektronik özellikleri UV-Vis, FTIR ve Fluoresans spektroskopik teknikler ile analiz edilmiştir. Bunlara ek olarak, deneysel sonuçları tamamlamak için frekans ve zamana-bağlı (TD) elektronik geçiş hesapları yapılmıştır. Spektroskopik ve hesapsal bulguların, kümelerin gelecekteki potansiyel uygulamaları için özelliklerinin belirlenebilmesi ve anlaşılmasına katkıda bulunacağı bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Nanomaterials are attracting great deal of attention due to their wide range of applications such as in medicine, catalysis and electronics. The use of clusters either as seeds to synthesize larger molecular clusters or in assembled cluster materials is a promising way to prepare new nanomaterials. In particular, the possibility of clusters serving molecular control to design and tuning their properties to fit a particular application makes them more attractive in the search of new advanced materials. Therefore, besides synthesis of new cluster materials, the characterization and understanding of their unique properties is one of the major goals of cluster science. Polyatomic main group clusters (Zintl ions) are great candidates to be used as“building-blocks”to prepare new cluster materials and they embody the potential to be used in applications such as bimetallic catalysis, photovoltaic devices, and light - emitting diodes. In this study, nickel (Ni) integrated germanium (Ge) Zintl ion clusters (i.e. [Ni2Ge9(PPh3)]2-, [Ni6Ge13(CO)5]4-) have been synthesized. The experimental characterization of spectroscopic properties, which have never been investigated before, has been performed. Vibrational, optical and electronic properties of Ni-Ge clusters have been investigated via UV-Vis, FTIR and Fluorescence spectroscopy. Moreover, frequency and time-dependent (TD) electronic transition calculations have been performed to complement the experimental results. The spectroscopic and computational findings are believed to contribute to the understanding and evaluation of cluster properties for their potential future applications.