Planktonic foraminiferal biostratigraphy of the paleocene-eocene sequences in the Western and Central Black Sea region, Turkey
Paleosen-eosen birimlerinin planktonik foraminifera biyostratigrafisi
- Tez No: 385102
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
Paleosen-Eosen çökelleri Karadeniz'in kara ve deniz alanlarında çok geniş bir yayılıma sahiptir. Gerek saha, gerekse kuyu incelemeleri bazında yapılan çalışmalarda bölgedeki bu birimlerin biyostratigrafisi ile ilgili çeşitli bulgular ortaya konulmuş olmasına rağmen detaylı biyostratigrafik çalışmalardaki eksiklik göze çarpmaktadır. Planktonik ve bentik foraminifera taksonomisi Batı ve Orta Karadeniz için hazırlanan yeni biyostratigrafik zonasyonun oluşturulmasında önemlidir. Bu bağlamda, Paleosen-Eosen çökelleri Akveren, Atbaşı ve Kusuri formasyonlarından derlenen örneklerle çalışılmıştır. Taksonomik çalışmalar 9 ölçülü stratigrafik kesitten alınan toplam 327 örnek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Planktonik foraminiferlere ait 4 familya, 18 cins, 87 tür; bentik foraminiferlere ait 30 familya, 38 cins ve 14 tür tanımlanmıştır. Bu çalışmada planktonik foraminiferlerin ortaya çıkış ve yok oluş seviyeleri kullanılarak toplam 13 biyozon ve 4 altzon tanımlanmıştır: Parvularugoglobigerina eugubina-Praemurica uncinata Subbotina triloculinoides-Praemurica inconstans Aralık Altzonu ve Praemurica inconstans-Praemurica uncinataAralık Altzonu ile), Praemurica uncinata-Morozovella angulata Aralık Zonu, Morozovella angulata-Acarinina nitida Aralık Zonu, Acarinina nitida-Globanomalina pseudomenardii Aşmalı Menzil Zonu, Morozovella velascoensis Kısmi Menzil Zonu, Morozovella subbotinaeMorozovella edgari Morozovella lensiformis-Morozovella aragonensisAralık Altzonu ile), Morozovella aragonensis-Morozovella formosaAşmalı Menzil Zonu, Acarinina pentacamerata Kısmi Menzil Zonu, Acarinina cuneicamerata-Hantkenina spp. Aralık Zonu, Acarinina boudreauxi Aşmalı Menzil Zonu, Globigerina eoceanica Kısmi Menzil Zonu, Globigerina turkmenica-Globigerina azerbaidjanica Aşmalı Menzil Zonu and Globigerina azerbaidjanica-Acarinina medizzai Aralık Zonu. Paleosen-Eosen sınırı Acarinina wilcoxensis ve Acarinina pseudotopilensis'in ilk çıkışlarıyla ortaya belirlenmiştir. Planktonik foraminiferlerin Paleosen-Eosen Termal Maksimumu (PETM) sırasındaki çevresel değişimlere olan tepkileri, Erfelek 1 Kesitinde yapılan çalışmalarda Acarinina sibaiyaensis, Acarinina africana and Morozovella allisonensis gibi“excursion taxa”nın görülmemesi ve sıcak ortam koşullarını belirten diğer yüzey formlarının Geç Paleosen-Erken Eosen dönemindeki azlığı veya yokluğu ile kaydedilmiştir. Global bir olay olan bentik foraminiferlerin yokoluşu, Erfelek 1 Kesitinde Pullenia coryellitürünün sınırın hemen altında yok olmasıyla tespit edilmiştir. Erfelek 1 Kesitinde yapılan XRD çalışmalarında PETM döneminde global olarak kaydedilen karbonat çözülmesi 2 seviye halinde görülmektedir. Kil mineralojisi çalışmalarında ise elde edilen veriler killerin değişik kaynaklardan geldiklerini göstermektedir ve bunun da bölgedeki tektonizmayla ilgili olduğu düşünülmektedir. Orta-Geç Eosen dönemlerinde Karadeniz Bölgesi için planktonic foraminiferlerin stratigrafik yayılımlarında değişiklikler kaydedilmiştir. Akdeniz ve Kırım-Kafkas bölgelerinden farklı olarak gözlenen bu değişimler Karadeniz'in paleocoğrafik konumunundan dolayı planktonik foraminiferlerde gözlenen biyo-olayların revize edilmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Paleocene-Eocene sequences are widely distributed around onshore and offshore Black Sea. When the previous studies in the Turkish coasts of the Black Sea are considered, the deficiency of a detailed biostratigraphical framework attracts the attention. The taxonomy of the planktonic foraminifera and the benthic foraminifera assemblages are important for the establishment of the new biostratigraphical frame in the Paleocene-Eocene sequences of the Western and Central Black Sea regions. The Paleocene-Eocene interval was studied throughout the sequences including Akveren, Atbaşı and Kusuri formations. Taxonomical studies have been carried out on 327 samples collected from 9 stratigraphical sections for the high resolution biostratigraphy. 4 families, 18 genera, 87 species have been identified for the planktonic foraminifera and 30 families, 38 genera, 14 species were defined for the benthic foraminifera. By using the first and last occurrences of the planktonic foraminifera, 13 biozones and 4 subzones have been established in this study: Parvularugoglobigerina eugubina-Praemurica uncinata Interval Zone (with Subbotina triloculinoides-Praemurica inconstans Interval Subzone and Praemurica inconstans-Praemurica uncinata Interval Subzone), Praemurica uncinata-Morozovella angulata Interval Zone, Morozovella angulata-Acarinina nitida Interval Zone, Acarinina nitida-Globanomalina pseudomenardii Concurrent Range Zone, Morozovella velascoensisPartial-range Zone, Morozovella subbotinae Partial-range Zone (withMorozovella edgari Partial-range Subzone and Morozovella lensiformis-Morozovella aragonensis Interval Subzone), Morozovella aragonensis-Morozovella formosa Concurrent-range Zone, Acarinina pentacamerata Partial-range Zone, Acarinina cuneicamerata-Hantkenina spp.Interval Zone, Acarinina boudreauxiConcurrent-range Zone, Globigerina eoceanica Partial-range Zone, Globigerina turkmenica-Globigerina azerbaidjanicaConcurrent-range Zone and Globigerina azerbaidjanica-Acarinina medizzai Interval Zone.