Akut koroner sendrom geçiren hastalarda taburculuk sonrası uygulanan kardiyak rehabilitasyonun kardiyak fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect to the cardiac function of cardiac rehabilitation to the acute coronary sendrom patiens after discharge
  1. Tez No: 385153
  2. Yazar: JEYHUN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kardiyak rehabilitasyon, kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda kişiye göre düzenlenmiş, egzersiz, psikososyal destek ve hasta eğitiminden oluşan, bireylerin normal yaşama yeniden uyumunu kolaylaştıran, fonksiyonel kapasitesini arttıran, mortalite ve morbiditeyi azaltmaya yönelik bir programdır. Çalışmamıza akut koroner sendrom kliniği ile yoğun bakıma yatırılan ve primer perkutan girişim sonrası medikal tedavi ile taburcu edilen, kardiyak rehabilitasyon programına katılmaları için kontraendike durumu olmayan ardışık 44 hasta dahil edildi. Hastalar taburcu edildikten altı hafta sonra 30 seanslık (yaklaşık 2-2.5 ay) kardiyak rehabilitasyon programına (Faz 3) alındı. Tüm hastalara rehabilitasyon öncesi ve sonrası egzersiz testi, iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) transtorasik ekokardiyografi ile speckle tracking ekokardiyografi ve stres ekokardiyografi yapıldı, fiziksel aktivite ile yaktığı günlük kalori harcanımı hesaplandı, pro-beyin natriüretik peptit (ProBNP) değerleri ölçüldü. Sol ventrikül peak sistolik strain değerinin % -18.6' nın üstünde olması normal olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Cardiac rehabilitation is a program designed individually for coronary artery disease patients to improve mortality, morbidity and functional status and includes exercise program, pscyhological support and patient education. We included consecutively 44 patients with acute coronary syndrome who underwent successful primary percutaneous coronary intervention and were discharged with medical treatment and did not have any contraindication for cardiac rehabilitation. The patients were recruited to 30 sessions of phase 3 cardiac rehabilitation program (approximately 2-2.5 months). All the patients underwent exercise testing, two-dimensional (2D) and three-dimensional (3D) echocardiography, speckle tracking echocardiography and stress echocardiography before and after rehabilitation. The daily calorie burn with physical activity and pro-brain natriuretic peptide (ProBNP) levels were assessed before and after rehabilitation. A left ventricular peak systolic strain > -18.6% is accepted as normal.