Bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilen vajinismuslu kadınlarda ve eşlerinde tedavi öncesi ve sonrası benlik saygısı, özyeterlilik ve yaşam kalitesi düzeyleri
Self-esteem, self-efficacy and quality of life levels among women with vaginismus and their spouses whom treated with cognitive behavioural therapy
  1. Tez No: 385169
  2. Yazar: HAKAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİHNİ SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bilişsel Davranışçı Terapi İle Tedavi Edilen Vajinismuslu Kadınlarda ve Eşlerinde Tedavi Öncesi ve Sonrası Benlik Saygısı, Özyeterlilik ve Yaşam Kalitesi Düzeyleri Amaç; Vajinismuslu kadınların ve eşlerinin tedavi başında benlik saygısı, özyeterlilik ve yaşam kalitesi düzeylerini ölçmek ve tedavi sonunda bu düzeylerdeki değişimi değerlendirmek. Ek olarak tedavinin tamamlanmasını yordayabilecek etmenleri belirlemek. Yöntem; MÜPEAH'ne ve BRSHH ikinci basamak tedavi ünitesine vajinismus ön tanısıyla başvuran 36 çift çalışmaya dahil edilmiştir. Çiftlerin sosyodemografik verileri ve cinsel yaşam özellikleri kişisel bilgi formuyla değerlendirilerek ilk seansta vajinismuslu kadına ve eşine Genel Özyeterlilik Ölçeği (GÖÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği-benlik saygısı alt ölçeği (RBSÖ-ben), Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (CBSÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Türkçe Kısa Form (WHOQOL-BREF-TR) ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) uygulanmış olup tedaviyi tamamlayan çiftlere aynı ölçekler tekrar uygulanmıştır. Bulgular; Tedaviyi tamamlayan vajinismuslu kadınlar ve eşlerinde tedavi sonunda benlik saygısı, yaşam kalitesi, özyeterlilik ve cinsel doyum düzeylerinde anlamlı ve olumlu değişimler olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak tedavinin ikinci seansında kadının kendi parmağıyla vajinasına giriş yapabildiğini bildirmesinin ve kadının tedavinin başında yüksek WHOQOL-BREF-TR psikolojik alt ölçek puanlarına sahip olmasının tedavinin tamamlanmasında yordayıcı olduğu görülmüştür. Sonuç; Vajinismus kadının ve dolayısıyla çiftin yaşam kalitesini, benlik saygısını, özyeterliliğini ve cinsel doyumunu etkileyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bilişsel-Davranışçı terapi ile birlikte sadece cinsel işlevlerde değil aynı zamanda yaşam kalitesi, benlik saygısı ve özyeterlilikte de anlamlı ve olumlu yönde değişiklikler olmaktadır. Bu yüzden BDT gibi pek çok psikolojik ve davranışçı müdahaleyi içinde barındıran bütüncül yaklaşımların vajinismuslu kadınların ve eşlerinin tedavisinde faydalı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Self-Esteem, Self-Efficacy and Quality of Life Levels Among Women with Vaginismus and Their Spouses whom Treated with Cognitive-Behavioral Therapy Aim; to assess self-efficacy, self-esteem and quality of life measures in the beginning and at the end of treatment among women with vaginismus and their spouses. In addition to assess factors that might be predictive of vaginismus treatment completion. Method; Thirty six couples with possible vaginismus diagnosis who were admitted to Marmara University Faculty of Medicine Psychiatry Department and Bakırköy Psychiatry and Neurology Hospital second step treatment facility were included. At the first session, couples sociodemographic data and sexual life characteristics assessed with personal information form. After that General Self-Efficacy Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale-self esteem subscale, Coopersmith Self-Esteem Scale, World Health Organization Quality of Life Scale Turkish Brief Form and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale were applied to women with vaginismus and their spouses. The participants, who completed the study were given the same scales again. Results; At the end of the treatment there were significant and positive changes in self-esteem, quality of life, self-efficacy and sexual satisfaction in women with vaginismus and their spouses who had completed the treatment. In addition, reported self-finger insertion by the woman to her vagina at the second session and woman's high levels of psychology subscale points in WHOQOL-BREF-TR at the beginning of treatment seemed to be predictive of vaginismus treatment completion. Conclusions; Vaginismus is a sexual dysfunction that affects women's thereby the couple's quality of life, self-esteem, self-efficacy and sexual satisfaction. It seems CBT may lead significant and positive changes not only in sexual function but also in quality of life, self esteem and self efficacy. Therefore holistic approaches such as CBT which contains many psychological and behavioural interventions are considered to be beneficial in treatment of women with vaginismus and their spouses.