The Studies of the reactions esthercarbetoxy hydrazones with amino acides
- Tez No: 38522
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
-III- ABSTRAKT Azometin grubu içeren bileşikler C ve N atomu üzerinden çok yönlü reaksiyonlar verebilir. Bu çalışmada bir azometin bileşiği olan, ester- karbotoksihidrazonlar ile aminoasitlerin reaksiyonlarından 1,2, 4 - Triazo- lin - 5-on bileşiklerinin çeşitli türevleri elde edilmiştir. Elde edilen türevlerin tesbitinde spektroskopik yöntemlerden yararlanılmıştır. Yapılan denemelerde; Asetonitril çıkış maddesi ve 4-Amino-bütanoic acid (C H NO ) ami- y v v 4 9 2 2 noasiti kullanılarak 4- (3- methyl - A -1,2,4-Triazoline -5- on -4-il) bütanoic acid (3a). Fenilasetonitril'den başlanarak ve 4-Amino-bütanoic acid (C H NO ) amioasiti kullanılarak 4-(3- benzyl - A -1,2,4 Triazoline 5-on-4-il) bütanoic acid (3b). Fenilasetonil çıkış maddesi ve 6- Amino-caproic acid (NH (CH ) COOH) aminoasiti kullanılarak 4- (3- benzyl -A2- 1,2,4 Triazoline 5- 2 5 on -4- il) hexanoic acid (3c). Asetonilril çıkış maddesi ve 6- Amino-caproic acid (NH (CH ) COOH) aminoasiti kullanılarak 4-(3- methyl -A -1,2,4 Triazoline 5-on -4- il) hexano ic acid (3d). Bileşikleri elde edilmiştir. Ve bu bileşikler spektroskopik yöntemler kullanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT The containing azomethine group may undergo many reactions via and N atoms of the functional group. In this study, some derivatives of A 1, 2, 4 - triazoline -5-on have been synthesized by using the reactions of esthercarbetoxy hydrazones, as azomethine derivatives, with some ami- noacids. The compounds obtained by the reaction were characterized by using spectroscopic methods. Using acetonitrile and 4, amino-bütanoic acid (C H NO ) aminoacid, 4- (3- methyl -A2- 1,2,4 -triazoline- 5-on -4- il) bütanoic acid (3a) com pounds have been obtained. Using phenylacetonitrile and 4- amino-bütanoic acid (C H NO ) ami noacid, 4- (3- benzyl -A - 1,2,4 -triazoline -5-on -4- il) bütanoic acid (3b) compunds have been obtained. Using phenylacetonitrile and 6- Amino-caproic acid (NH (CH ) COOH) 4- (3- benzyl -A2- 1,2,4 -triazoline 5-on -4-il) hexanoic acid 2 5 (3c) compounds have been obtained. Using acetonitrile and 6- Amino-caproic acid (NH (CH ) COOH) ami- noacid,4- (3- methyl -A2- 1,2,4 -triazoline -5-on -4- il) hexanoic acid (3d) compounds have been obtained. To obtain these compounds spectroscopic methods, have been used.