Yüksek fruktozlu diyetin ve egzersizin kardiyak akuaporin 7 gen ifadesine etkisi
Effect of high fructose diet and exercise on cardiac aquaporin 7 expression
- Tez No: 385217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARZU VARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda günlük beslenmede fruktoz içeren gıdaların alımı giderek artmakta ve fruktozdan zengin beslenme sporcular tarafından da tercih edilmektedir. Egzersiz sırasında fruktozun kalbin enerji metabolizmasında rol oynadığı bilinmesine rağmen, bu işlevin hangi kanallar veya taşıyıcılar aracılığı ile oluştuğu tam olarak açığa kavuşmuş değildir. Bu çalışmada, sıçanlarda yüksek fruktozlu diyetin ve egzersizin kardiyak akuaporin 7 ve glukoz taşıyıcı 5 gen ifadesine etkisi araştırıldı. Denekler kontrol (n=12), egzersiz (n=12), yüksek fruktozlu yemle beslenen (n=12) ve yüksek fruktozla beslenen ve egzersiz yaptırılan (n=12) olarak gruplandırıldı. Egzersiz yaptırılacak gruplara, 28 gün boyunca uygulanan beslenmenin 23-28. günlerinde yürüyüş/koşu egzersizi yaptırıldı. Deney sonrasında kardiyak akuaporin 7 ve glukoz taşıyıcı 5 gen ifadesine gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile bakıldı. Kalp ağırlığı/tibia uzunluğu oranı ve histopatolojik olarak sol ventrikül kalınlıkları belirlendi. Egzersiz grubunda akuaporin 7 gen ifadesi (4,8±2,8) kontrol grubunun gen ifadesine (1,0±0,0) göre 4,8 kat daha yüksekti (p=0,001). Glukoz taşıyıcı 5 gen ifadesi düzeylerinde gruplar arasında farklılık saptanmadı. Kardiyak hipertrofiyi gösteren kalp ağırlığı/tibia uzunluğu oranında gruplar arasında farklılık görülmezken, sol ventrikül kalınlığı yüksek fruktozlu yemle beslenen ve egzersiz yapan grupta [3,0 (3,0-3,3)] kontrol grubuna [3,0 (2,0-3,0)] göre yüksekti (p=0,006). Sonuç olarak, bu çalışmada orta düzeydeki egzersize bağlı kardiyak dokuda akuaporin 7 düzeyinin artmış olduğu saptanmıştır. Fruktozdan zengin beslenmenin ise kardiyak dokuda akuaporin 7 düzeyini etkilemediği görülmüştür. Ayrıca fruktozdan zengin beslenme ve egzersiz kardiyak dokuda glukoz taşıyıcı 5 düzeyinde anlamlı bir değişiklik oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
Food intake in daily nutrition containing fructose increase and fructose-rich diet is also preferred by athletes in recent years. Although it has been known that fructose plays a role in energy metabolism during exercise in the heart, which channels or carriers mediates this funtion are not fully clarified. Effect of high-fructose diet and exercise on cardiac aquaporin 7 and glucose transporter 5 gene expression was investigated in rats in this study. Rats were grouped control (n=12), exercise (n=12), high fructose grain-fed (n=12) and high-fructose-fed and exercised group (n=12). Groups will be exercised for 28 days nutrition during the days 23-28 of experiment, walking/jogging exercise was done. After the experiment, cardiac aquaporin 7 and glucose transporter 5 gene expression was measured by real-time polymerase chain reaction. Heart weight/tibial length ratio and histopathological features of left ventricle thickness were determined. Aquaporin 7 gene expression of the exercise group (4.8±2.8) was 4.8 fold higher than aquaporin 7 gene expression of the control group (1.0±0.0) (p=0,001). Levels of glucose transporter 5 gene expression did not differ between groups. While heart weight/tibia length ratio that showing the cardiac hypertrophy did not differ between groups, left ventricular thickness was significantly higher in high-fructose and exercising group [3.0 (3,0- 3.3)] than control group [3.0 (2,0-3,0)] (p=0,006). In conclusion, exercise-induced increase has been determined in cardiac tissue aquaporin 7 levels following middle level exercise period in this study. It has been shown that fructose-rich diet did not affect the level of aquaporin 7 level in the cardiac tissue. In addition, fructose-rich diet and exercise did not produce a significant change the level of glucose transporter 5 in the cardiac tissue.