Teknojik malzemenin modern sanat üzerinden çözümlemeleri
Technological material analysis on the basis of modern art
  1. Tez No: 385381
  2. Yazar: FATİH AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMED KAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Teknoloji bazen bir silah bazen de büyük bir kurtuluş olmuştur. Hakkında bazen övgü ile bazen de nefret ile konuşulurken, sanatın, 19. Yüzyılın ikinci yarısında bugün bilinen teknolojiyi kullanmaya başlaması, ciddi bir ivme kazanmasına sebep olmuş ve sanatçılar tarafından geniş bir zemin üzerinde güçlü bir malzemeye dönüştürülerek yine sanatın güçlü bir ifade biçimi haline gelmiştir. Teknoloji sanat akımlarının çoğalmaya başlamasına olanak tanırken kabuk değiştirme, modern süreç için sağlam bir alt yapı hazırlamıştır. Teknolojik gelişmelerin desteği ile pozitif bilimler, sosyal bilimler, endüstri ve sanayi gelişirken, eskiden yeniye süregelen sanat, teknolojik malzemenin bolluğu ile değişim sürecine girmiş, ekonomik etkenler, makineleşme ve mekanik çözümler, endüstri ve sanayideki pazarın etkisi, yeni icatların yeni buluşların temelini oluşturmuştur. Bu buluşlar sanatı doğrudan etkileyecek köklü fikirleri de beraberinde getirmiştir. Teknoloji, sanatsal, bilimsel, kültürel ve sosyolojik çalışmalar üzerinde olumlu gelişmelere imkân sağlamış, seri üretim bantları, makineleşen insanların, sayısını çoğaltmış, gittikçe hızlanan bir dünyada, ekonomik kaygılar, toplumsal hırslar, iktidar savaşları yenidünya da yerini almıştır. Bu durumun oluşturduğu çelişki ve kaos ise sanatın temel malzemesi olmuştur. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, teknoloji, modern sanat içerisinde, artık, sanatın ve sanatçının vazgeçilemez bir malzemesi olmuştur. Teknoloji ile büyüyen/gelişen bütün alanlar gibi sanatta kendini teknolojinin var olduğu tüm alanlarda da kendini ifade etmiştir ve edecektir.
Özet (Çeviri)
Technology occasionally has become a weapon and a great salvation at times. Owing to the fact that the art started to use technology which was known today in the second half of 19th century, it made an important progress and became a strong locution of art being turned into a strong material on a wide platformby artists while it was being sometimes remembered with praise and also with anger. Technology prepared a robust substructure for changing shell and modern process when it enabled to increase the number of art movements. While positive and social sciences, industry and trade were improving with the support of technological developments, the ongoing art entered into the period of change with the abundance of technological materials and the economic factors, mechanization and mechanical solutions and also the impact of the industrial and commercial market formed the basis of new inventions and discoveries. Those inventions brought along radical ideas which would directly influence the art. Technology provided opportunities for positive developments of artistic, scientific, cultural and sociological works and the serial production lines augmented the number of mechanized human and the economic concerns, social ambitions, power struggles took their places in the new world constantly evolving.And the contradictions and chaos emerged with that situation became the basic material of art. Here we can say that technology has become an essential material of art and artist within the modern art. Art has expressed itself and will express in all areas of technology as well as other fields growing/developing with the technology.