Kahramanmaraş Müzesi'ndeki cam eserler
Glass vessels in Kahramanmaraş Museum
- Tez No: 385417
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Kahramanmaraş Müzesi'ndeki cam eserlerin oluşturduğu çalışma kapsamında 323 adet cam eser üzerinde incelemeler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Eserler iyi korunmuş ve sağlam durumdadır. Farklı ve zengin form özelliğine sahiptirler. 12 adet değişik formun incelendiği çalışmada eserler iç kalıp, kalıba döküm ve üfleme teknikleriyle yapılmış, aletle şekillendirilmiştir. Tüy, damla, kesme, çökertme, çimdikleme, siğil-yumru bezeme öğeleri kullanılmıştır. İncelenen kaplar form olarak Amphoriskos, aryballos, sürme şişesi, alabastron, kase, bardak, sürahi, lagynos, şişe, unguentarium, merhem kabı ve kandil altında toplanmıştır. Eserler genel olarak MÖ 6. yüzyıl ile MS 11. yüzyıllar arasına tarihlendirilmiştir. Çalışmamızda bütün eserler tek tek incelenmiş, bilgisayar ortamında çizimleri yapılmış ve gruplandırılmıştır. Formlarına göre gruplandırılan eserler yine kendi içerisinde tiplere ayrılmıştır. Yapılan araştırma ve incelemelerle bölgede cam üretim merkezinin olup olmadığı, üretim varsa hangi bölgelerden etkilendiği ya da kentin cam ticaretindeki yeri konusunda bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which includes the glass pieces in Kahramanmaras Museum, 323 glass pieces have been examined and evaluated. Pieces are well preserved and in good condition. They have different and rich form features. In the study that examines 12 different forms, pieces were made with internal mould, die casting and blowing techniques and formed with tool. Feather, drop, cutting, upsetting, nipping and wart decoration elements were used. Examined pots have been grouped under Amphoriskos, aryballos, drive bottle, alabastron, bowl, glass, pitcher, lagynos, bottle, unguentarium, ointment bowl and oil lamp according to their forms. Pieces are generally dated between 6. century B.C. and 11. century A.D. In this study, each piece has been examined, drawn on computer and grouped. Pieces grouped according to their forms have also been grouped according to their types. As a result of studies it is understood that there is no glass production center, however, there was still production in the region and pieces have been brought to Museum from there.