XVI. yüzyılda Niğbolu Sancağı
Nikopol Sanjak in the XVIth century
  1. Tez No: 385418
  2. Yazar: SELÇUK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Bu çalışma, Niğbolu Sancağı'nın XVI. yüzyıldaki siyasî, iktisadî, içtimaî ve demografik durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dört bölümden oluşan eserin giriş bölümünde Niğbolu'nun adı, coğrafi konumu, tarihçesi ve çalışmanın ana kaynakları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Niğbolu Sancağı'nın idari yapısı, sancağa tabi kazalar ve sancak görevlileri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Niğbolu Sancağı'nın demografik yapısı incelenmiş, şehir ve kırsaldaki nüfus durumu, muaf ve müsellem reaya ile diğer ayrıcalıklı topluluklar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Osmanlı sosyal hayatının önemli öğelerinden biri olan vakıf sistemin Niğbolu Sancağı'na yansıması tetkik edilmiş ve sancakta meydana gelen asayiş olayları üzerinde durulmuştur. Son bölümde sancağın iktisadî bünyesi incelenmiştir. Şehir ve kırsaldaki ticari hayat, yaygın olarak yetiştirilen ürünler ve reayadan alınan vergiler hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç olarak Niğbolu Sancağı'nın, Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'da tesis ettiği siyasî ve askerî yapı içerisinde önemli bir konumda olduğu, XVI. yüzyıl boyunca iktisadî ve demografik açıdan bir hayli geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to present political, financial, social and demographic situation of Nikopol Sanjak in the XVIth century. In the introduction part of the four chaptered study, name of Nigbolu, history and study's basic sources have been emphasised.In the first chapter, information about administrative structure of Nikopol, townships connected to Nikopol and sanjak officers have been given. In the second chapter, demographic structure of Nikopol has been examined; information about population in country and city, apodictic subject and all other privileged groups have been given. In the third chapter, reflection of foundation system, one of the important elements of social life, on Nikopol Sanjak has been explored, and public security incidents in the sanjak have been emphasised. In the last chapter, sanjak's economical structure has been examined. Information about commercial life in country and city, common crops, and taxes collected from subjects have been given. In conclusion, it has been seen that Nikopol Sanjak had an important place whithin the political and military structure created by Ottoman Empire, and it developed throughout XVIth century in demographic and economic aspects.