Parmak izlerinin iyileştirilmesi ve tamamlanması
Enhancement and restoration of fingerprints
- Tez No: 385480
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; düşük görüntü kalitesindeki parmak izinin kalitesini iyileştirebilecek, parmak izini, görülebilen kısmından hareketle görülemeyen kısmını tahmin ederek tamamlayabilecek ve parmak izinden cinsiyetin belirlenmesine olanak sağlayabilecek yeni bir parmak izi tanıma algoritması geliştirilmesine temel teşkil etmesi maksadıyla, parmaklarda bulunan karakteristik özelliklerin kendi aralarındaki ve cinsiyet ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, 65'i kadın 65'i erkek olmak üzere toplam 130 gönüllü bireyden parmak izleri alınmıştır. Söz konusu parmak izlerinin üzerinde bulunan karakteristik özelliklerin sayımları ve tasnifleri yapılarak, hazırlanan veriler“Pearson Korelasyon”yöntemi ile test edilmiştir. Sonuçta, parmak izinde bulunan karakteristik özelliklerin aynı bireye ait diğer parmak izlerindeki karakteristik özelliklerle ve bireyin cinsiyeti ile ilişkili olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that searching of relationship between characteristical features of fingerprint's among themselves and gender, that can improve the quality of low image-quality fingerprints, that can complete the fingerprint estimating invisible part of fingerprint from visible part of fingerprint and that can allow the determination of gender to develop a new fingerprint recognation algorithm using fingerprint. Within the scope of the study, totaly 130 fingerprints were obtained from volunteers including 65 male and 65 female individuals. Characteristical features of fingerprints were counted and classified, prepared data was tested with Pearson Correlation Analysis method. As a result, it is brought up that there is a relationship between characteristical features of a fingerprint with the same individual's other fingerprints and the individual's gender.