Afganistan'da sınır güvenliği sorunları: Hukuki ve idari perspektifler
Border security problems in Afghanistan: Legal and adminsitrative perspectives
  1. Tez No: 385479
  2. Yazar: SAYED HAMED HAKİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; Afganistan'ın jeo-stratejik önemi ile sınır güvenliğine ilişkin hukuki, idari ve teknik sorunları incelenmiştir. Araştırmada, Afganistan'ın kavuşabileceği maksimum sınır güvenliği üzerinde durulmuş, konuyla ilgili öneriler ve çözüm yolları sunulmuştur. Tezin birinci bölümünde sınır tanımları, sınır kavramları, sınır işaretlemelerinden ve uluslararası sınırların sınıflandırılmasından bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Afganistan'ın coğrafi konumu, jeo-stratejik önemi, günümüzde Afganistan'ın tüm sınırlarından, bu sınırların yapı ve problemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Afganistan'daki sınır ve gümrük polislerinden, Afganistan'ın yıllara göre ithalat ve ihracat bilgileri ile gümrük sisteminden kısaca bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm ise, tezin araştırma yöntemi, bulguları, sonuç ve önerilerine ayrılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Konu ile ilgili olarak; 2013 yılının Aralık ayında ve 2014 yılının Şubat ayında Afganistan'dan Türkiye'ye gelen 15'er kişilik iki ayrı uzman grubuyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular genel olarak; sınır güvenliğinde uluslararası işbirliği, sınır birliklerinin mevcut durumu ve gümrük kapılarındaki teknoloji kullanımı üzerine yoğunlaşmıştır. Sonuç olarak Afganistan'ın komşu ülkelerle diyalogunu geliştirmesi gerektiği, mevcut sınır güvenlik önlemlerini daha etkili hâle getirmesi gerektiği ve sınır sorunlarının çözülmesinin Afganistan'ın ülke güvenliğine önemli katkılar sağlayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the geostrategic importance of Afghanistan and the legal, administrative and technical problems regarding its border security are handled. In the study, the maximum border security which can be reached by Afghanistan is touched on, recommendations and solutions are offered with this regard. First chapter of this thesis includes border definitions, border related concepts, border marking and classification of international borders. In the second chapter of the thesis, the geo-strategy of Afghanistan, its geo-strategic importance, Afghanistan's all borders today as well as the structure and problems of these borders are discussed. In the third chapter, brief information is given about border and customs police officers of Afghanistan, export and import data of Afghanistan by years and its customs system. Qualitative research method has been used in this study. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with two different 15-person Afghan groups who visited Turkey in December, 2013 and February, 2014. The results of the findings of the research are mostly about international cooperation regarding border security, current condition of border units and use of technology in customs gates. As a conclusion, it has been suggested that Afghanistan needs to improve its dialogue with its neighbouring countries, that it needs to make its current border security measures more effective and that solution to border security will make great contribution to the general security Afghanistan country