Türkiye'nin iç güvenlik yönetiminde valilerin görev, yetki ve sorumluluklarının etkinlik açısından değerlendirilmesi
An evaluation of responsibilities, authorities and duties of governors at homeland security management of Turkey in terms of effectiveness
- Tez No: 385484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KENAN GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada; öncelikle Türkiye'de il yönetiminin özellikleri ele alınmış, daha sonra“güvenlik”kavramı, genel olarak Türkiye'nin iç güvenlik yönetimi, özelde ise 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu gereğince, illerde emniyet ve asayişin sağlanmasında birinci derecede yetkili ve sorumlu olan valilerin, terörle mücadele dâhil, iç güvenlik yönetimindeki görev, yetki ve sorumluluklarının etkinlik açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu yapılırken, ABD ve Fransa'da değişik usullerde var olan valilik sistemleri ile karşılaştırmalar yapılmıştır. ABD'de seçilmiş valilerin, Fransa'da ise atanmış valilerin, ülkelerindeki iç güvenlik hizmetlerinin yürütülmesindeki görev, yetki ve sorumluluklarına bakılarak, Türkiye'deki valilik sistemi incelenmiştir. Bu çalışmada ilk olarak; güvenlik, iç güvenlik, il idaresi, valilik, kolluk gibi kavramlar ve bunlara ilişkin bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında literatür taraması ile birlikte, Türkiye'deki il yönetimi, iç güvenlik yönetimi ve valilik sistemiyle ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde bazı tespitler ortaya konulmuştur. İkinci olarak, valilerin illerdeki iç güvenlik hizmetlerini yürütmedeki görev, yetki ve sorumlulukları incelenirken, 20 Vali ile“mülakat”yapılarak, görüş ve önerileri alınmıştır. Mülakat sonucunda elde edilen verilerin analiz ve değerlendirmeleri ışığında, valilerin iç güvenlik yönetiminde ve terörle mücadeledeki rolleri ile bu mücadelede başarılı olabilmek için neler yapılması gerektiğine ilişkin birtakım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, characteristics of the provincial management in Turkey is discussed and secondly, the concept of“security”is analysed to evaluate efficiency of tasks, competences and responsibilities of the governors who are the first competent and responsible for maintaining safety and security in provinces in terms of homeland security management of Turkey in general and the Provincial Administration Law number 5442 in specific, including counter terrorism. In doing so, comparison with governorship in the USA and France which exist in different forms is used. An evaluation of Turkey's governorship system is made by considering tasks, competences and responsibilities of the appointed governors in France and elected governors in the USA in conducting their homeland security services. In this study, firstly, some concepts such as security, homeland security, provincial administration, governorship, law enforcement, terminological discussions are concentrated on. In addition, literature scanning about scientific studies conducted to date is made. Moreover, some findings concerning regulations of Turkey's provincial management, homeland security management and the system of governorship are produced. Secondly, while examining tasks, competences and responsibilities of the governors in maintaining homeland security in provinces, opinions and suggestions of the 20 governors are taken into consideration via interview. In the light of analysis and evaluation of the data which comes from the interviews, some suggestions are produced about roles of the governors in homeland security management and in combating terrorism. This study also makes recommendation to governors on conditions which enable them to succeed in this fight.