How terrorism reflects on social sphere? A case study on Kent State University students
Terörizm sosyal alana nasıl yansıyor? Kent Devlet Üniversitesi öğrencileri üzerine örnek bir çalışma
  1. Tez No: 385485
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BAHAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu doktora tezi Kent Devlet Üniversitesi öğrencileri üzerinden Amerika'daki terör korkusu problemini ve algısal belirleyicilerin bu korku üzerindeki etkisini tartışmaktadır. Tezin temel iddiası, terör korkusunun büyük ölçüde algılarla şekillendiği ve algılar üzerinden yapılacak değişikliklere açık olduğudur. Bu tez çerçevesinde terör korkusu, mağduriyet ve çok çarpanlı korku modellerinin kavramsal gözlüğüyle üç aşamada ele alınmıştır. Birinci aşamada terör korkusu, mağduriyet modelinin sosyo-demografik değişkenleri kullanılarak bireysel seviyede ölçülmüştür. İkinci aşamada ise çok çarpanlı korku modelinin algılanan risk ve algılanan ciddiyet değişkenleri kullanılarak terör korkusu algısal seviyede incelenmiştir. Üçüncü aşamada ise terör korkusunun bireysel ve algısal belirleyicileri tek bir model altında analiz edilerek terör tehdidine ilişkin algılarımızın özellikle değer yüklü değişkenleri nasıl etkilediği tartışılmıştır. Bu tez, terör korkusunun mağduriyet modeli ile açıklanabileceğini göstermiştir. Buna göre teröre ilişkin korkunun temelinde risk ve ciddiyet algısının olduğu görülmüş; terör korkusuna ilişkin risk ve ciddiyet algılamalarında yapılacak değişikliklerle bireylerin dini ya da politik görüşlerindeki farklılıkların manipüle edilebileceği sonucuna varılmıştır. Bu sayede bireylerin ya da toplumların fikri dünyalarına ilişkin gerçekliğin yeniden inşa edilmesinde algılar üzerine inşa edilen terör korkusunun fonksiyonalist olarak araçsallaştırılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation discusses problem of fear of terrorism in the States and the impact of perceptual determinants through Kent State University students. We mainly argue that perceptual determinants affect individual's levels of fear of terrorism to a great extent and it is open to perceptual interventions. Fear of terrorism here in this dissertation is tackled in three phases. In the first phase, fear of terrorism is measured at individual level through socio-demographic variables of victimization model. In the second phase, fear of terrorism is examined at perceptual level through variables of perceived risk and perceived seriousness discussed multiplicative fear model. In the third phase, we discussed how our perceptions regarding threat of terrorism affects certain value-laden determinants through analyzing individual and perceptual determinants of fear of terrorism under a composite model. This dissertation showed us fear of terrorism could be explained through victimization model and, the basis of this fear comes from perceptions about threat of terrorism. It is revealed that religious and political views are vulnerable to perceptual interferences through changes in individual's levels of perceived risk and perceived seriousness about terrorism. By this means, we infer that fear of terrorism mostly shaped by perceptions could be instrumentalized in a functionalist sense in order to build new realities for individuals' or societies' intellectual realm.