Vergi Usul Hukukunda tebligat
Notificaton in Tax Procedure Law
  1. Tez No: 385499
  2. Yazar: EYMEN SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KURŞAD YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Vergilendirmeye dair işlemlerin mükelleflere duyurulması amacını taşıyan tebligat, vergi hukukunun önemli konularından birini oluşturmaktadır. Türk hukukunda tebligat konusunda genel düzenleyici kanun Tebligat Kanunu olmasına rağmen vergilendirme işlemlerinde tebligat, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nda ayrıca düzenlenmiştir. Özel Kanun olan Vergi Usul Kanunu'nda hüküm bulunmayan hallerde ise, genel kanun niteliğinde olan 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uygulanacaktır. Bu durum şüphesiz bir kamu alacağı olarak verginin taşıdığı önemden kaynaklanmaktadır. Vergilendirme işlemleri yapılırken tebligat ile ilgili yapılacak hata; vergi idaresi aleyhine vergi ile ilgili önemli kayıplar ve mükellef aleyhine oluşacak ciddi haksızlıklar şeklinde kendini göstermektedir. Bu çalışmada 213 sayılı Vergi Usul Kanununda tebligat ve uygulamasına yönelik idare ve muhataplar açısından ortaya çıkan sorunları ve eksiklikleri tespit etmek ve bunlara çözümler ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Bu amacımızı gerçekleştirebilmek için mevcut yasal düzenlemeleri ortaya koyulmuş, yargı kararları, Maliye Bakanlığı tebliğleri ve doktrinde yer alan görüşler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The notification of tax procedures to the tax payers is an important subject in Tax Law. Although in Turkish Law, general notifications are regulated by the Notification Law, the tax notification is regulated by the Tax Law, article 213. In the case of the Tax Law, which is a sub-branch of Particular Law, not being address the issue the article 7201 of the General Law will take effect. This is, no doubt, closely related to the fact that tax is state's prime means of income. The notifications error in tax procedures will manifest themselves as tax income losses of the tax administration and grave injustices at the expense of tax payers. In this study, it is aimed to provide solutions to problems of the notification in the article 213 of Tax Procedure Law, the applicational issues for the administration and the tax payers and identify additional steps that are needed to be taken. To that effect, the current laws, legal rulings, the instructions of the Ministry of Economy and the views of the academics have been studies.