Vergi Usul Hukukunda tebligatın önemi
The importance of notice in Tax Law
  1. Tez No: 487398
  2. Yazar: İLKAY ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Vergi Usul Hukukunda tebliğ önemli ve üzerinde durulması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır, tebliğ işlemi ile ilgili yapılacak bir hata, vergilendirme ile ilgili ve hukuki sonuç doğuracak işlemlerin mükellefe zamanında iletilememesine, kamu otoritesinin vergi alacağının ötelenmesine ya da zamanaşımı gibi nedenlerle alacağında kayıplar meydana gelmesine, mükellefin ise kendisine tanınan sürelerden faydalanamaması gibi olumsuz durumlara yol açabilecektir. Tebliğ işlemi öneminden dolayı özel olarak, 213 sayılı Vergi Usul Kanununda düzenlenmiştir. Özel kanunda hüküm bulunmayan durumlarda ise genel kanun niteliğinde olan 7201 sayılı Tebligat Kanunun hükümleri uygulanacaktır. Çalışmamızda 213 sayılı Vergi Usul Kanununda tebliğ işlemi ile ilgili teorik ve kavramsal tanımlamalar yapılmış, uygulamada ortaya çıkan sorunlar aksaklık ve eksiklikler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Notification in tax procedural law is as a subject that needs to be emphasized and as an important. A mistake to be made regarding the notification process, will lead to the transfer of transactions related to taxation and the resulting legal consequences as well as other negative situations, cannot to be transmitted the taxpayer on time. The mistake will cause postpone the tax of the public authority, or due to timeouts, it may be lead to loss of public authority in its receivables. And the taxpayer can lead to negative situations such as not being able to benefit from the periods granted to him. The notification procedure is regulated in the tax procedure law 213 specifically for its importance. In cases which there is no provision in the special clause, the provisions of the Notification Law No. 7201, which is the general law, shall apply. In our work, the theoretical and conceptual definitions related to the notification procedure in the Tax Procedure Law No: 213 have been made and the problems and deficiencies in practice have been tried to be explained.