Web-tabanlı akran ve öz değerlendirme sisteminin tasarlanması ve geliştirilmesi
Design and development of web-based peer and self assessment system
  1. Tez No: 385517
  2. Yazar: MEHMET EMİN KORTAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SAİT GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, web tabanlı bütünleştirilmiş akran ve öz değerlendirme sistemini (WesPASS) tasarlamak ve geliştirmektir. WesPASS (Web based Self and Peer Assessment System), verilen performans ve proje ödevlerinin, web ortamında öğrencilerin arkadaşları ve kendisi tarafından değerlendirilmesi, bu değerlendirmelerden elde edilen sonuçların öğrencilere geri bildirilerek, ödevini düzeltmesini sağlaması sistemidir. Araştırmada, tasarım temelli araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tasarım temelli araştırma, belirli bir döngü içinde yapılan analiz, tasarım, geliştirme ve uygulama sürecinde araştırmacı ve katılımcıların gerçek ortam ve uygulamada ortak hareket ettiği, tasarım ilkelerinin tasarım kuramlarının ve eğitim uygulamalarının geliştirilmesinin amaç edinildiği sistemli, esnek araştırma tekniği ve yoludur. WesPASS'da yer alması gereken temel özellikler mevcut sistemlerde yer alan özellikler de göz önüne alınarak belirlenmiş ve bu temel özelliklere sahip taslak yapı doğrultusunda sistem geliştirme çalışmaları başlamıştır. Daha sonra, deneme uygulamaları yapılarak elde edilen veriler ve uzman görüşleri doğrultusunda sistem de düzenlemeler yapılmıştır. Kullanıma hazır hale getirilen bu sistem için www.akrandegerlendirme.com ve www.wespass.com olmak üzere iki alan adı (domain) alınmıştır. PHP ve MySQL kullanılarak geliştirilen sistem Linux tabanlı bir sunucuda yayına alınmıştır. Araştırma, Ankara ili Keçiören ilçesindeki 2 devlet okulu ve 2 özel okul olmak üzere, 4 adet ilkokulda gerçekleştirilmiştir. WesPASS deneme uygulamaları, bu okullardan seçilen 4. Sınıftaki 102 ilkokul öğrencisi ile 4 sınıf öğretmeniyle yapılmıştır. Öğretmen ve öğrencilere, sistem hakkında seminer verilmiş ve sistemin kullanımı uygulamalı bir şekilde anlatılmıştır. Daha sonra, her bir öğretmen, sınıftaki öğrencileri, kullanıcı adı ve şifre vererek sisteme tanımlamıştır. Öğretmenler, giriş sayfasında, gerekli olan komutları kullanarak hazırlamış olduğu ödevi ve değerlendirme ölçeğini WesPASS üzerinden öğrencilerine göndermiştir. Öğrenciler giriş sayfalarından, öğretmenlerinin göndermiş olduğu ödevleri çözüp sisteme yüklemişlerdir. Sistem otomatik olarak her bir öğrenciye, 2 arkadaşının ödevini değerlendirilmek üzere dağıtmıştır. Verileri toplamak için öğretmen ve öğrencilere WesPASS kullanımı hakkında, öğrenci işlemleri, ödev işlemleri, değerlendirme işlemleri başlıkları altında, sistemin kullanımıyla ilgili açık uçlu sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda, öğretmenler WesPASS hakkında; öğrenci işleri menüsünün sade ve kullanışlı, sistemin kullanıcı dostu olduğu, uygulamanın güzel olduğunu, bilgi teknolojileri kullanılarak değerlendirme sürecinin hızlanacağını, sistem aracılığıyla fikir paylaşımları yapılabileceği cevabını vermişlerdir. Öğrencilerin yaptığı değerlendirme sonuçlarının rapor haline dönüştürülecek bir sistemin eklenmesini değerlendirme sürecinde bu sistemin kendilerine yardımcı olacağını Öğrencinin hazırlamış olduğu ödevini sisteme yüklediğinde, öğrenci listesinde bir uyarı sistemi eklenmesini önermişlerdir. Ayrıca, öğretmenin yanlış ödev ve ölçekleri düzenlemesi için yetkilendirmesi gerektiğini önermişlerdir. Öğrencilerin % 89,2 'si ödev görüntülemede zorlanmadıkları, % 93,1'i sisteme girişte zorlanmadıklarını, % 40,1 'i ödevi yüklemekte zorlandıkları, % 78,4'ü değerlendirme işlemi sırasında zorlanmadıkları cevabını vermişlerdir. Öğretmenler ve öğrencilerden elde edilen veriler doğrultusunda sistem geliştirme çalışmaları yapılarak, WesPASS yeniden kullanıma hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to design and develop a web-based integrated peer and self-evaluation system (WesPASS). WesPASS (Web based Self and Peer Assessment System) is designed for students to use it for self and peer evaluations of performance projects and other project work and provide feedback to them accordingly for improvement. In this study, design research approach is utilized. Design research is a flexible research method and approach aiming to implement design principles and approaches. In this method, the researcher and participants collaborates together in the real context and application during the process particular cycles of analysis, design, development and application/utilization. The basic components of WesPASS were first determined considering those included in the similar other systems. Then, this prototype system was further developed and field-tested based on the data and expert view. The system was coded in PHP and MySQL made available through a Linux based server in two web-domains www.akrandegerlendirme.com and www.wespass.com . Application of the system was carried out in four elementary schools (two public and two private) located in Keçiören district of Ankara. Participants of the WesPASS field-tests were 102 fourth-grade students selected from these schools and their teachers. The system and its usage were introduced to the students and the teachers in an hands-on interactive format. Then, each teacher and students were defined in the system and provided with a username and password. Teachers assigned the homeworks and the evaluation rubrics they prepared through the WesPASS interface on the website to the students. The students solved the homeworks made available on their homepages and then uploaded to WesPASS. The system automatically assigned each students' homework solutions to other two students for peer evaluation. To collect data for further improvement of the WesPASS system, teachers and students were asked about their views regarding the WesPASS usage, student services, homework services, and evaluation services. The results revealed that the teachers thought that the student menu is simple and useful, the system is user-friendly and that an information and communication technologies such as the WesPASS would be useful for accelerating the evaluation process and enable exchange of ideas. Moreover, teachers also suggested adding two new component to system: (i) a system for producing reports out of students' peer evaluations and another one for warning, (ii) a warning system alerting once a student uploads his/her homework to the WesPASS. Furthermore, teachers also expressed that administrative right should be provided to the teachers to correct issues such as wrong homeworks and rubrics. On the other hand, 89.2% of the students expressed that they could view the homework without a problem. Also, 93.1% of the students indicated that they had no login problems. 40.1% of the students indicated that they had difficulty in uploading their homeworks to the system. 74.4% of the students expressed that they had no problem with the system when evaluating their peers' works. Using the feedback from the teachers and the students, necessary changes and improvements were made to the WesPASS and it was made ready for further usage.