Çocuk romanlarındaki başkişilerin yaşadıkları çatışmaları çözme yöntemlerinin incelenmesi
Analyse of the main caracters'solution methods for their conflicts in the children's novels
- Tez No: 385538
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmada 2000 - 2010 yılları arasında ilk baskısı yapılan ve 9 - 12 yaş çocuklarına seslenen yerli çocuk romanlarındaki başkişilerin yaşadıkları çatışmaları hangi yöntemlerle çözdüklerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Betimsel çözümleme ve betimsel yöntemlerin kullanıldığı bu çalışmada araştırmanın evrenini 2000 - 2010 yılları arasında ilk baskısı yapılan ve 9 - 12 yaş çocuklarına seslenen çocuk romanları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, 9 - 12 yaş arasındaki çocuklara seslenen 2000 - 2010 yılları arasında ilk baskısını yapan üç ya da daha fazla romanı olan yazarların romanlarından“ölçüt örnekleme”kullanılarak oluşturulmuştur. Toplam 34 yazarın 42 romanı incelenmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgular, çocuk romanlarındaki başkişilerin daha çok açık ve durağan karakterler olduğu, başkişilerin en çok kişi - kişi ve kişinin kendisiyle çatışması; en az kişi - toplum çatışması yaşadıkları; çatışmaların çözümünde çoğunlukla etkin oldukları ve çatışmaları en çok akıl yürüterek ve işbirliği yaparak çözdükleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca çatışmaların çözümünün genellikle inandırıcı; okurun sevgi ve özgürlük gereksinimine uygun insana ve doğaya saygılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the solution methods of the main characters in native children's novels for ages 9 - 12, published first between the years 2000 - 2010. The universe of the study in which the descriptive analysis and the descriptive methods were used, was composed of children's novels for ages 9 - 12, published first between the years 2000 - 2010. By using criterion sampling, the sample was composed of the children's novels for ages 9 - 12, published first between the years 2000 - 2010 whose writers have 3 or more novels. Totally 42 novels of 34 writers were analyzed. The evidences of this study pointed out that the main characters of the children's novels were mostly round and stable characters, they were at most face to person-to-person and person against self and least person-to-society conflicts, they were broadly active in the solutions and they solved the conflicts largely by reasoning and by the cooperation solution method. Besides, it was determined that the solutions of the conflicts were generally believable; compatible with the readers' love and freedom requirements; respectful to the human and the nature.