Türk ve çeviri çocuk romanlarındaki başkişilerinkarakter özellikleri, yaşadıkları çatışma türleri veçatışmaları çözme yöntemlerinin incelenmesi
An examination of the character traits, conflict types experienced, and conflict resolution methods of protagonists in turkish and translated children's novels
- Tez No: 1017676
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN TEKŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Türk ve çeviri romanlardaki başkişilerin karakter özelliklerinin, yaşadıkları çatışmaların ve çatışmaları çözme yöntemlerinin incelenmesidir. Çocuklar için yazılan eserlerde ele alınan konular çocukta merak duygusunu canlı tutacak, okuma eylemini sürükleyici kılacak doğru ve iyi geliştirilmiş çatışmalarla desteklendiğinde çocuk için ilgi çekici olabilir. Başkişilerin yaşadıkları çatışmaları çözme yöntemleri, başkişiyle özdeşim kuran çocuğun; yaşam ve insanlar hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını, sorunların çözümünde farklı bakış açısı geliştirmelerini sağlayabilir. Bu nedenlerle çocuk romanlarındaki çatışma unsurlarının, Türk ve çeviri çocuk romanlarındaki başkişilerin yaşadıkları çatışmaları çözme yöntemlerinin incelenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden temel nitel araştırmayla yürütülmüştür. Çalışma materyalleri; ortaokul yaş düzeyindeki çocuklara seslenen, 2000 yılı ve sonrasında ilk baskısı yayımlanan, 25 ve üzeri baskısı olan Türk ve çeviri çocuk romanları arasından alan uzmanlarınca önerilen altı Türk ve altı çeviri çocuk romanıdır. Araştırma verileri, doküman incelemesi yoluyla toplanmış ve içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Bu araştırma kapsamında incelenen çocuk romanlarındaki başkişilerin genellikle açık ve devingen karakterler olduğu, çatışma türlerinden en çok kişinin kendisiyle çatışması yaşadıkları, çatışmaların çözümünde etkin oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the character traits of the protagonists in Turkish and translated novels, the conflicts they experience, and the ways in which they resolve these conflicts. In children's literature, topics become engaging when they are supported by well-developed and meaningful conflicts that sustain curiosity and make the act of reading compelling. The ways in which protagonists resolve conflicts can help children who identify with them gain deeper insight into life and human relationships and develop different perspectives on problem solving. For these reasons, examining conflict elements in children's novels and the conflict resolution strategies of protagonists in Turkish and translated children's novels is considered important. The study was conducted using a basic qualitative research design. The study materials consist of six Turkish and six translated children's novels that address middle school readers, were first published in or after 2000, have had at least 25 editions, and were recommended by field experts. The data were collected through document analysis and analyzed using the content analysis technique. The findings indicate that the protagonists in the novels examined are generally round and dynamic characters, that the most frequent type of conflict is person versus self, and that they play an active role in resolving conflicts.