Farklı mesleklerde çalışan kadınların yaşam doyumu, iş doyumu, tükenmişlik ve algılanan cinsiyet ayrımcılığı düzeylerinin depresyon ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the levels of life satisfaction, job satisfaction, burn out and perceived gender discrimination with the depression of women working in various professions
- Tez No: 385571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLGA SELİN HÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Farklı mesleklerde çalışan kadınların sosyo-demografik özelliklerinin yaşam doyumu, iş doyumu, tükenmişlik ve algılanan cinsiyet ayrımcılığı düzeylerinin depresyon ile ilişkisinin incelenmesinin amaçlandığı bu araştırmaya Türkiye?de çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda çalışan 335 kadın dahil edilmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında Sosyo-demografik Bilgi Formu, Yaşam Doyum Ölçeği, İş Doyum Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Algılanan Cinsiyet Ayrımcılığı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği?nden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey HSD Post Hoc Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi ve Hiyerarşik Regresyon analizleri kullanılmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonucu iş doyumu ve tükenmişliğin algılanan cinsiyet ayrımcılığı ve depresyon ilişkisinde arabulucu bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, cinsiyet ayrımcılığının yaşam doyumu üzerinde temel bir etkiye sahip olduğu bulunurken iş doyumu ve tükenmişliğin ara bulucu rolü gözlenmemiştir. Araştırma sonuçlarına göre depresyon ile duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarısızlık hissi arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunurken; depresyon ile yaşam doyumu ve iş doyumu arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunu söylemek mümkündür. Ek olarak medeni durum, meslek, çalışılan sektör türü ve iş değiştirme düşüncesine sahip olup olmama durumuna göre kadınların yaşam doyumu, iş doyumu, mesleki tükenmişlik düzeyleri, cinsiyet ayrımcılığı ve depresyon düzeylerinin farklılaştığı bulunmuştur. Tüm bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining the levels of job satisfaction, life satisfaction, burn out and perceived gender discrimination with the depression of women working in various professions. 335 women working in various public and private organizations in Turkey were included in the study. Socio-demographic Information Form, Life and Job Satisfaction Scale, Maslach Burnout Scale, Perceived Gender Discrimination Scale and Beck Depression Scale were used for gathering data. In the analysis t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey HSD Post Hoc comparison test, Pearson product moment correlation coefficients and Hierarchical Regression Analyses were conducted. Hierarchical Regression Analyses demonsrated that job satisfaction and burn out played a mediator role between perceived gender discrimination and depression. Besides, it was seen that perceived gender discrimination had a main effect on life satisfaction but mediational role of job satisfaction and burn out did not observed. According to the results, it was found that there was a positive correlation between emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment with depression but there was a negative correlation between life and job satisfaction with depression. In addition, it was found that women?s level of life and job satisfaction, burn out, perceived gender discrimination and depression have differed depending on marital status, occupation, type of sector and intention of changing job. All results were discussed by referring to the relevant literature.