Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumu
Nurses' attitudes toward efficiency
  1. Tez No: 385651
  2. Yazar: FEYZA ER
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sağlık bakım maliyetlerindeki artışlar, sağlık hizmetleri sunumunda kullanılan teknolojinin sürekli gelişmesi, bu hizmetlerin emek yoğun olması maliyeti arttırmakta, sağlık kurumlarında, verimlilik kavramını ön plana çıkarmaktadır. Sağlık kurumlarının verimliliğinde girdi olarak iş gücü önemli yer tuttuğu için işgücü verimliliği dikkate alınması gereken bir konudur. Hemşirelerin verimliliğinin sağlık hizmeti kalitesini ve verimini etkilediği gerçektir. Hemşirelerin verimlilik konusundaki tutumlarının bilinmesi sağlık kurumlarında verimliliği iyileştirmek için önemlidir. Bu düşünceden hareketle hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumlarının, bu tutumların demografik özelliklere göre değişip değişmediğinin saptanması amacıyla tanımlayıcı nitelikte bir alan araştırması planlanmış ve uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumlarının cinsiyete, çalışılan birime, sosyo-ekonomik durumlarını nasıl değerlendirdiklerine göre farklılık göstermediği, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, eğitim, meslekte ve kurumda çalışma süreleri, pozisyon, çalışma şekli, mesleği isteyerek seçme, çalışılan birimde sürekli hizmet içi eğitim uygulanma durumu ve bilimsel etkinliklerin verimliliği arttırıp arttırmadığı yönündeki düşüncelerine göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Bu nedenle hemşirelerin verimlilikleri, verimliliğe ilişkin tutumları geliştirilirken bu faktörler dikkate alınmalıdır. Ölçekte en yüksek puanları sırasıyla işin talebi, mesleğe bağlılık, çalışma koşulları boyutlarının; en düşük puanları ödüllendirme ve lider üye ilişkileri boyutlarının aldığı görülmüştür. Buradan hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumları olumlu yönde geliştirirken ödüllendirme ve lider üye ilişkileri boyutlarının biraz daha dikkate alınması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increase in the health care costs, the continious devevopment of the technology used in the production of health services and being all these services labor intensive, increase the cost of health services, and forefront the efficiency concept. Labor as an input in the efficiency of health care institutions is an issue that should be considered important for keeping labor productivity. The efficiency of nurses is a fact that affects the quality and efficiency of health care. Knowing the attitude towards efficiency of nurses is important to improve efficiency in health care institutions. Starting from this idea, there had planned and implemented a descriptive field research whether the concept of, nurses' attitudes toward efficiency, has changed according to demographic characteristics. According to findings we can say that nurses' attitudes toward efficiency does not vary depending on gender, their working units, socio-economic status but varies on their age, marital status, having children, education, time of work at the institution, business position, type of work, choose of profession willingly, status of continious in-service training and their thoughts of increasing scientific efficiency. Therefore, these factors should be taken in to account while developing nurses' efficiency and their attitudes toward efficiency. At the scale, the highest scores respectively are, demand of business, professional commitment and on the issue of working conditions; rewarding the lowest scores and leading members relationship factors. According to these findings, when developing nurses' attitudes toward efficiency positively, it has been thought that , rewarding and leading member relationship factors should be considered a bit more.