İletişim becerileri, motivasyon ve sağlık çalışanları
Communication skills, motivation and health care workers
  1. Tez No: 385650
  2. Yazar: SEÇİL BEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüz yoğun rekabet koşulları, hızlı gelişen teknolojiler, müşteri beklentilerinin ve kaliteli hizmet isteğinin artmasına, değişen ve zorlu ekonomik koşullara ayak uydurabilme gibi olgular örgütlerin mevcut kısıtlı kaynaklarını etkin ve etkili kullanarak performanslarını arttırmaya yöneltmektedir. Bu durum, insan kaynakları ve örgütsel iletişim kavramlarının ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bu kavramların yanı sıra motivasyon, iletişim, sürekli iyileştirme-geliştirme, liderlik ve kalite unsurlarını içeren toplam kalite yönetimi çalışanlar arası iletişimi güçlendiren, örgüt çalışanlarının aynı felsefeye sahip olmasını ve tam katılımlarıyla iş akışında karşılaşılabilecek sorunlara analitik çözüm önerileri sunmalarını sağlayan, hataların önceden tespit edilebilmesi ve örgütün kendi alanında başarıya ulaşabilmesi için gerekli olan enerjiyi ve yenilikleri yakalamayı amaçlayan bir yönetim sistemidir. Hastane yönetimlerinde hiyerarşiye bağlı olarak iletişim problemleri meydana gelmektedir. Hastanelerin karmaşık, dinamik ve matriks örgütsel yapıları bulunması dolayısıyla farklı rollere sahip sağlık çalışanlarının ilişki özellikleri, iletişimin en önemli unsur haline gelmesini sağlamaktadır. Bireylerin bilgi ve deneyimleri, kabiliyetleri ve ilgi alanlarının farklı olması bireysel ve örgütsel açıdan verimlilik, etkinlik, çatışma ve motivasyon kavramlarının şekillenmesine yol açmaktadır. Hastanelerde iletişim yetersizlikleri, yetki ve sorumluluklarda eşitsizlik, örgütsel kararlara katılımda eksiklik, etkin ekip çalışmasının bulunmayışı, başarıların takdir edilmemesi, iş doyumsuzluğu gibi sebepler örgütsel bağlamda motivasyonu azaltıcı etkiye sahip olan faktörlerdir. Çalışanları iyi motive eden ve onların meslek memnuniyetlerini sağlayabilen yönetimler, işletmelerini başarıya ulaştırmada önemli bir engeli aşmış bulunmaktadır. Çalışanların iletişim yetersizliği iş memnuniyetsizliğine yol açmakta ve kurumları başarısızlığa itmektedir. Çalışmada, örgüt çalışanlarının birbirleriyle olan iletişimlerinin çalışma motivasyonlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : İletişim Becerileri, Motivasyon, Sağlık Çalışanları
Özet (Çeviri)
Today, cases such as increasing competitive conditions, rapidly changing technological developments, increasing customer expectations of quality and service requests and the ability to adapt to changing economic conditions is headed to improve the performance of the organization. This situation causes to lead the concept of human resources and organizational communication to the fore. As well as motivation, communication, continuous improvement and development, leadership and total quality management including quality aspects is a management system that aims to empower the communication between employees, enable to have the same philosophy and encounter the problems in the workflow with full involvement to provide solutions among employees, to determine errors in advance and to capture the dynamism and innovation needed to achieve success in their branch. Communication problems may occur depending on the hierarchy of hospital managements. Relationship characteristics of health care workers with different roles are to render the communication as the the most important element due to the presence of organizational structures of hospitals such as complexity, dynamics and being matrix. The difference between knowledge and experience, abilities and interests of individuals lead to formation of concepts such as efficiency, effectiveness, conflict and motivation in terms of both individual and organizational. Insufficiency of communication in hospitals, inequalities in authorities and responsibilities, lack of participation in organizational decision, effective teamwork, recognition of achievement, job satisfaction are the factors that have a decreasing effect on motivation in organizational context. Managements who are motivating their employees well and able to provide their satisfaction in their jobs, has exceeded a significant obstacle to deliver successful. The lack of communication leads to dissatisfaction of employees and institutions are pushed to failure. In this study, the effect of communication among employees to their work motivation is aimed to determine in the organization. Key Words : Communication Skills, Motivation, Health Care Workers