10. sınıf Türk edebiyatı ders kitabının işlevselliği ve müfredata uygunluğunun öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
An evaluati̇on of the functi̇onali̇ty of the tenth grade Turki̇sh li̇terature textbook and i̇ts conformi̇ty to the nati̇onal curri̇culum based on teachers' opi̇ni̇ons.
- Tez No: 385692
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ders kitapları eğitim-öğretim faaliyetinin en önemli araçlarıdır. Hem öğrenciler hem öğretmenler için en temel kaynaktır. Hal böyle olunca ders kitaplarının içeriği, tasarımı, kullanılabilirliliği, görselliği büyük önem kazanmaktadır. Yegâne rehber kabul edilen ders kitapları da birçok araştırmaya konu olmaktadır. Bu araştırmada İstanbul ili Bağcılar ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim (lise) kurumlarında görev yapan Türk Edebiyatı öğretmenlerinin 10. sınıf ders kitabıyla ilgili görüşlerinin ne olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya 91 Türk Edebiyatı öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“10. Sınıf Türk Edebiyatı Ders Kitabının İşlevselliği ve Müfredata Uygunluğu Anketi”kullanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Anket verileri bağımsız gruplar için Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi ile çözümlenmiştir. Ayrıca her bir maddenin (toplam 16 madde) ayrı ayrı madde analizleri yapılmıştır. Bu çalışmaya göre 10. sınıf Türk Edebiyatı ders kitabı, Türk Edebiyatı öğretmenleri tarafından Milli Eğitimin temel amaçları açısından yeterli görülürken içerikle ilgili üzerinde durulması gereken önemli noktaların bulunduğu tespit edilmiştir. Ders kitabındaki etkinliklerin niteliği, uygulanabilirliği ve çeşitliliği ile ilgili de eksiklikler görülmüştür. ÖSYM soruları ile ders kitabı arasında da bir örtüşmenin olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca cinsiyet, mezun olduğu program ve mesleki kıdemin farklılaşmaya sebep olmadığı görülmüştür. Araştırmada Türk Edebiyatı öğretiminin tarihi gelişimi, yürürlükte olan Türk Edebiyatı programının analizi, edebiyat eğitiminde kullanılan yöntem ve teknikler ve farklı kaynakların konuyu sunuş şekilleri de açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Textbooks are among the most important instruments for teaching and instruction and they are the most basic resource for both teachers and students. Therefore, the content, the design, the usability, and the visual quality of textbooks receive considerable attention. Considered as the main guidance in learning, textbooks have been subject to much research. In this study, we surveyed the opinions of Turkish Literature teachers who teach at public high schools in Bagcilar district of Istanbul on the tenth grade textbook. Ninety one Turkish Literature teachers participated in the study. We used“Survey on the functionality of the tenth grade Turkish Literature textbook and its conformity to the national curriculum ”as the tool of data collection. The data collected is analyzed using the SPSS software via Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis for independent groups. Moreover, an item analysis is conducted on each of the 16 items. The results show that while the tenth grade Turkish Literature textbook is considered to be adequate for meeting the national curriculum goals by the Ministry of Education, there are important points to be addressed in terms of its content. Shortcomings of the textbook are observed in terms of the quality, the practicality, and the diversity of the activities in it. Additionally, a lack of congruence between the content of the textbook and the questions on the OSYM test has been concluded. We also observed that the gender, the program a teacher graduated from or the seniority in the career did not make a significant difference in teachers' opinions. We also explain the historical development of teaching Turkish Literature, and analyze the current Turkish Literature curriculum. Additionally we discuss the methods and the techniques in teaching literature, and various approaches to presenting the topic by different resources.