İstanbul'da ulaşım sorunu ve metrobüs çözümü
Transportation problems and solutions with metrobus in İstanbul
  1. Tez No: 385697
  2. Yazar: ORHAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, Public Administration, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul'da ulaşım sorunu ve metrobüs çözümü konusunun incelenmesidir. Özellikle 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren hızlanan teknolojik gelişmeler, artan sanayileşme ve şehirleşme sürecinin sonucunda hemen her alanda ortaya çıkan gelişmeden ulaşım ve ulaştırma sektörü de payını almıştır. Ne varki tüm bu gelişmeler sonucunda artan nüfus ve araç sahipliği gibi olgular ulaşımı darboğaza sokmaya başlamış, yine ortaya çıkan gelirin bireyler arasında dengeli dağılmaması sebebiyle herkesin araç sahibi olamaması sebebiyle idari yapılanma ulaşım konusunda da çözüm arayışlarına girmek zorunda kalmıştır. Toplu taşıma sistemlerinin bir parçası olan metrobüs sistemlerinin seyir yolları, istasyonları, taşıtları, işletim planı, ücret toplama sistemleri ve akıllı ulaştırma sistemleri ile olan ilişkileri gibi bileşenleri vardır. Bu bileşenlerin sistemin performansında ve kullanıcıların sistemi kullanarak elde ettiği fayda üzerinde etkileri vardır. Ayrıca bileşenler arasındaki uyum metrobüs sisteminin güvenilirliğini ve hizmet kalitesini artıracaktır. İstanbul Metrobüs sisteminin dünyadaki diğer metrobüs uygulamaları ile birlikte değerlendirildiğinde sistem bileşenleri açısından Bogota, Curitiba, Jakarta ve Guangzhou gibi şehirlerin arkasında olduğunu ancak işletme hızı olarak dünyadaki en hızlı sistemlerden olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study transportation in Istanbul is to examine the issue of solving the problem and Metrobus. Especially in the 20th century from the second half of accelerating technological advances, increasing industrialization and urbanization process results in almost every area of the developments in the transportation and the transportation sector also has taken its share, but all of these developments as a result of increasing population and vehicle ownership phenomena such as transport bottlenecks bites started again, emerging due to the balanced distribution of income among individuals of all vehicles owned by the lack of administrative restructuring in transportation were forced to enter the search for a solution. Metrobus system, which is part of the public transport system of the cruise routes, stations, vehicles, operating plan, fare collection systems and intelligent transport systems and components, such as the relationships are. This component of the system performance and user benefits of the system on which effects are achieved using. Also Metrobus harmony between the components of the system will increase the reliability and quality of service. Istanbul Metrobus Metrobus system applications when evaluated with the rest of the world in terms of system components in Bogota, Curitiba, and Guangzhou cities like Jakarta, but is behind the operating speed of the fastest system in the world can say that.