İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında önleyici uygulamarın önemi
The importance of preventive applications in aquistion of business health and safety
- Tez No: 385824
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada günümüzde iş hayatında çalışan kesimin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri olan iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgiler verilecektir. Çalışanların ve işletmelerin işyeri ortamından ve çevresinden kaynaklanabilecek tehlike ve risklerden korunabilmeleri için gerekli olan, önleyici iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkileri incelenecektir. Çalışma teorik bir nitelik taşımaktadır. Bu nedenle tarihçi metod ve kaynak taraması tekniğinden yararlanılarak hazırlanmış bir kaynak niteliğindedir. İş sağlığı ve güvenliği sosyal bir sorun olması sebebiyle, toplumun büyük bir kesimi bu konuda doğrudan ya da dolaylı olarak sorumluluk üstlenmektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda özellikle işletmelerin konuya yaklaşımları son derece önemlidir. Çünkü, çalışma yaşamında rekabet gücünü artırmak ve stratejik hedeflere yaklaşmak değişim trendlerini yakalamak, ayak uydurabilmek, sürdürebilir kılmak günümüz işletmelerinin sahip olduğu duran varlıklar ve dönen varlıklarından daha önemli olan insan varlığına sağlıklı ve güvenli bir iş ortamı yaratmak ile mümkün olmaktadır. Sağlıklı ve güvenli iş ortamı yaratmak ve sürdürülebilir kılmak için işletmelerde, önleyici iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının hayata geçirilmesi gerekir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yeteri kadar uygulandığı toplumlarda iş kazaları ve meslek hastalıkları azalacak ve toplumun refah seviyesinin yükselmesine katkı sağlanacaktır. Anahtar Kelimeler : İş Sağlığı ve Güvenliği, İş Kazaları, Meslek Hastalıkları
Özet (Çeviri)
Information about this study is one the most important issues facing today's business life working population occupational health and safety is given. May be due to the danger of workers and businesses in and around the risks that are required to be protected, the effect of preventive occupational health and safety practise were examined. The study has a theoretical nature. Therefore, the method utilizing the historian in technical literature is a source of reference prepared. Occupational health and safety because it is a social problem, a large segment of society assumes responsibility directly or indirectly in this regard. On the subject of business, especially in the occupational health and safety approach is extremely important. Because to improve the competitiveness of working life and to approach strategic objectives to capture changes in trends, to keep pace, sustainable render today's enterprises owned fixed assets and healthy human being is more important than assets, and create a safe working environment is possible. Create a healthy and safe work environment and in business to make sustainable preventive occupational health and safety practices should be implemented. Occupational health and safety practices in the implementation of community enough work accidents and occupational diseases will be reduced and will contribute to increase the prosperity of society. Key Words : Occupational Health and Safety, Occupational Accidents, Occupational Disease