Rekabetçiliğin hizmet kalitesine etkisi: Kahramanmaraş ili kamu ve özel hastanelerinde bir araştırma
Effect of self competi̇ti̇veness i̇n the servi̇ce guali̇ty: Kahramanmaraş research i̇n publi̇c and pri̇vate hospi̇tals
  1. Tez No: 385825
  2. Yazar: SAKİNE HAYVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkemizde yaşanan sağlık alanındaki yenilikler kamu ve özel hastanelerin rekabet edilebilirliğini arttırmıştır. Piyasalarda oluşan bu rekabetçi anlayış kamu ve özel hastanelerin sağılık hizmetlerini düşük maliyetli, yüksek kaliteli ve yenilikçi anlayış ile sunma çabasını arttırmıştır. Bu çalışmada rekabetin hizmet kalitesine etkisi, sağlık personelinin rekabet stratejileri ile hizmet kalitesi algıları araştırılmıştır. Rekabet ve hizmet kalitesi arasındaki ilişkiyi kavrayabilmek için ilk önce kaynak taraması yapılmıştır.Birinci bölümde rekabet, rekabet stratejileri, rekabeti etkileyen faktörler ve rekabet gücü araştırılmıştır. İkinci bölümde hizmet ve kalite, hizmet kalitesi, boyutları, ölçümleri ve modelleri araştırılmıştır.Üçüncü bölümde ise alan araştırmasına yer verilmiştir. Araştırma konusu ile ilgili Kahramanmaraş kamu ve özel hastanelerde çalışan 214 tane sağlık personeline anket uygulanmış olup anket verileri spss programında analiz edilmiştir.Bu analizler sonucunda rekabetin hizmet kalitesini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.Sağlık çalışanlarının rekabet stratejilerine olan algıları olumlu yönde arttığında hizmet kalitesine olan algılarının da olumlu yönde arttığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER :Rekabet, Rekabet Stratejileri ,Hizmet Kalitesi
Özet (Çeviri)
Inourcountrytheinnovation in healthfieldincreasethecompetition in public and privatehospitalsthecompetition in marketing of public and private hospital stryingtoincrease and presentthe service forlowcosts ,highguality and innovations.In this study it was researched about the competıtıon effects of service guality and perceptıonal level of health, personal competition strategy. Tounder standthe difference between competition and guality relation litterateur search should be done.At the first part competition, competition strategy, factors that effect the competition and competitive capacity has been searched.At the second part service and quality,service guality, proportions criteria and models has been searched.At the third party field search has been done.About thesearch 214 surveyshave done with health staff Kahramanmaraş public and private hospitals.These surveyareanalyse in SPSS program and thiscompetitionshowsthat service gualityeffected in positiveway.At the result of survey it shows that competition effects the service positively.Finally health personal percetion increase about strategy in a positive way and at the same time in service guality also increased. ANAHTAR KELİMELER :Competition , Competition Strategy,Service Guality