Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde verimlilik
Productivity in the oral and dental health center
  1. Tez No: 385829
  2. Yazar: BARIŞ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlık sistemi içerisinde ağız diş sağlığı halk sağlığının temel uygulama alanları arasındadır. Ağız diş sağlığı (diş çürükleri, periodontal hastalıklar (dişeti), ağız ve diş sağlığı) toplumda önemli olarak kabul edilmese de küresel yaygınlıkları, tedavi edilmemiş hastaların çokluğu dikkate alındığında önemli bir halk sağlığı sorunu olarak dikkat çekicidir. Ağız ve diş sağlığı sağlıklı bir dişten daha fazla anlam taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığı insan genel sağlık düzeyinin değişmez ve yadsınamaz parçasını oluşturmaktadır. Ağız sağlığı kronik orofacial ağır, ağız kanseri, ağız doku lezyonları, yarık damak-dudak gibi doğumla beraber kusurları ve genel kronofacial kompleks olarak bilinen oral dental ve kronofacial dokuların hastalığının ve bozukluluğun bulunmamasıdır. Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi, dünya genelinde bilginin hızlı üretimi ve dolaşımı, teknolojinin üretime hızlı entegrasyonu, yaşam tarzlarında hızlı değişim ve dönüşüm ve yaşama bakış algısındaki gelişme, bu gelişmelerin topluma olan etkileri, küresel ölçekte günümüz hastalık çeşitliliğindeki artışa neden olmaktadır. Hastalık çeşitliliğinin artmasının sebepleri dikkate alındığında; istemli istemsiz artan şeker kullanımı, sigara, alkol kullanımının gün geçtikçe artması bireylerin yaşam tarzları ile ilgili nedenleri sayılabilmektedir. Çalışma genel olarak tarihi metod, ilgili literatür kaynaklarını tarama tekniği ve çalışmanın bulgular bölümünü oluşturan alan çalışması ilgili uygulamalar temel alınarak uygulanmıştır. Çalışmanın temelini oluşturan temel kavramlar tanımlanıp çalışmanın önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma esas itibariyle teorik bir nitelik taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Verimlilik, Etkinlik, Ağız Diş Sağlığı
Özet (Çeviri)
Oral health care in the health system are the main application areas of public health. Oral health (dental caries, periodontal disease (gum), oral and dental health) important as considered possibly the global prevalence in the community is an important public health considering the abundance of untreated patients is remarkable as the problem. Oral and dental health, carries more meaning than a healthy tooth. Oral and dental health of people is the literal and undeniable part of the overall health status. Severe chronic orofacial oral health, oral cancer, oral tissue lesions, birth defects such as cleft lip-palate along with complex and is known as the general kronofacial of dental and oral diseases and lack of bozuklulug kronofacial tissue. Today, the rapid development of technology in the global knowledge-speed production and circulation, technology, rapid integration into production, rapid changes in lifestyle and transformation and improvement in the living gaze perception effects on society of these developments has led to an increase in the present illness diversity on a global scale. Considering the reasons for the increase of the disease diversity; voluntary involuntary increased use of sugar, tobacco and related causes every day lifestyle of individuals increased use of alcohol can be considered. Working overall historical method, scanning the relevant literature and technical resources constitute part of the study findings were applied on the basis of field work related applications. The basic concepts underlying the study tried to reveal the importance of the identified studies. Working mainly as bears a theoretical nature. Key Words : Productivity, Efficiency, Oral and Dental Health