Volterra type integral equations
Volterra tipinden integral denklemleri
- Tez No: 386097
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLLUR KAYMAKÇALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Volterra integral denklemleri, çeşitli bilim dallarında birçok uygulama alanına sahip olduğundan, çok sayıda matematikçi ve bilim adamının dikkatini çekmektedir. Volterra integral denklemlerinin önemi ve birçok alandaki yaygın kullanımları göz önüne alındığında, bu denklemleri hem teorik hemde hesaplama açısından incelemek önemlidir. Bu tezde, hem birinci hem de ikinci tipten Volterra integral denklemleri tanımlanır. Sabit nokta teorisi kullanılarak, bu denklemler için teklik teoremleri tartışılır. Doğrusal olmayan Volterra integral denklemlerinin yanı sıra doğrusal olan Volterra integral denklemlerini çözmek içinde birçok yöntem ele alınır. Bu tip denklemleri içeren sistemleri çözme yöntemlerinden de bahsedilir. Ayrıca, tekil Volterra integral denklemleride dikkate alınır.
Özet (Çeviri)
It is truism that, Volterra integral equations have many applications in various disciplines of sciences. Therefor, these equations have been attracted the attention of a huge number of mathematicians and scientists who work in the areas in which these equations appear. Hence, it is worth of note to study these equations from theoretical and computational points of views. Because of the significance and broadly usage of these equations in numerous fields of mathematics. So, in this thesis, the first and the second kind of Volterra integral equations have been defined. The uniqueness theorems of these equations are discussed by using the fixed point theory. Many methods to solve linear as well as nonlinear Volterra integral equations are being considered. Then, methods of solving systems of such equations are also mentioned. In addition to the above mentioned, an attention is paid to the singular Abel Volterra integral equation.