Orthogonality of sturm-liouville problems and some asymptotic behaviours
Sturm-lıouvılle problemlerinde diklik ve bazı asimtotik davranışlar
  1. Tez No: 386098
  2. Yazar: AHMED ALJUMAİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde Sturm-Liouville teorisi ile ilgili olarak diklik ve Fourier serileri kavramları ile özdeğer ve özvektörler için asimtotik formüller gibi bazı önemli kavramları incelenmiştir. Sturm-Liouville teorisi hakkında genel bir bilgilendirme yapılmış ve, herhangi bir problemin uygun bir ağırlık fonksiyonu tanımlanarak nasıl düzenli bir Sturm-Liouville problemine dönüştürülebileceği incelenmiştir. Sturm-Liouville problemlerinin özdeğer ve özvektörleri için asimtotik formüllerin nasıl bulunabileceği hakkında bir yöntem verilmiştir. Ayrıca özel bir SL-problemi için özdeğer ve özvektörleri ve dolayısıyla çözümleri veren önemli bir formül elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we discussed some important aspects of Sturm-Liouville theory such as orthogonality, Fourier series and asymptotic formulas for eigenvalues and eigenfunctions. After giving an introduction about the history of Sturm-Liouville Theory. We gave the way to convert any problem into regular Sturm-Liouville problem by finding suitable weight function. We included a method of finding asymptotic formulas for eigenvalues and eigenfunctions of Sturm-Liouville Problems. We also obtain an important formula about the solutions of a specific SL-problem and obtain formulas of eigenvalues and eigenfunctions of this problem.