Object algebra inan object oriented data modelinde nesne cebri
Nesneye yönelik veri modelinde nesne cebri
- Tez No: 38626
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
öz NESNEYE YÖNELİK VERİ MODELİNDE NESNE CEBRİ ŞAHİN, Kemal Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Y.Doç.Dr. İsmail Hakkı TOROSLU Ocak, 1995, 139 sayfa Bu tezde, nesneye yönelik veri modelini tanımlamak ve ANSI C programlama dilini kullanarak uygulamak için formal bir method açıklanmıştır. Uzun bir süre, nesneye yönelik modellendirme, formal bir tanımlamanın eksikliğinden dolayı eleştirilmiştir. Bu çalışmada tanımlanan nesneye yönelik veri modeli, nesneye yönelik modellendirmenin temel kavramlarının hepsini kapsar. Nesne cebir operatörlerinin kapalılık özelliğini sağlayan, tam ve minimum kümesi verilmiştir. Nesneye yönelik veri modeli ve nesne cebir operatörlerinin tanımlarından tekrarlamalı yapıda bir derleyeci oluşturulmuştur. Nesne cebir operatörleri örneklerle açıklanmış ve bu operatörlerin sonucunun başlangıç veri tabanım bir kafes yapısından diğerine, kafes yapışım ve kapalılık özelliğini koruyarak, değiştirdiği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Nesneye Yönelik Veri Modeli, Nesnesel Cebir, Kalıtım Kafesi, Nesneye Yönelik Veritabanı, Tekrarlamalı Derleyici Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECT ALGEBRA IN AN OBJECT-ORIENTED DATA MODEL ŞAHİN, Kemal M.S. in Computer Engineering Supervisor : AsstProfDr. İsmail Hakkı TOROSLU January, 1995, 139 pages Ih this study, a formal method is described to define an object-oriented data model and implemented using the ANSI C programming language. For a long time object-oriented paradigm had been criticized for the lack of a formal definition. The object-oriented data model, defined in this study, captures all of the basic concepts of the object-oriented paradigm. The formal definition of a complete and minimal set of object algebra operators satisfying the closure property is given. The model and its object algebra operators are implemented constructing a recursive-descent compiler. Object algebra operators are explained with examples and it is shown that the result of applying any object algebra operator transforms the initial database schema from one lattice structure to another preserving its lattice property and satisfying the closure property. Keywords : Object-Oriented Data Model, Object Algebra, Inheritance Lattice, Object-Oriented Database, Recursive-Descent Compiler Science Code : 619.02.03 m