Kaplamalı tavuk ürünlerinde kızartma sırasında akrilamid oluşumunun incelenmesi
Investigation of acrylamide in further processed chicken products during frying
- Tez No: 386304
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KOLSARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmanın ilk aşamasında tüketim oranı yüksek kaplamalı tavuk ürünlerinde akrilamid varlığının tespiti amaçlanmış ve toplu tüketim yerlerinden temin edilen kaplamalı tavuk but, tavuk kanat, tavuk burger ve nuggetın kaplama kısımlarında akrilamid analizi yapılmıştır. İkinci aşamada, laboratuvar ölçeğinde üretilen ürünlerde %0.5, %1.5 ve %3 oranlarında yeşil çay ekstraktı (YÇE) kullanımı ile mikrodalga ön pişirmenin (MÖP) but ve kanatlarda, mikrodalga buz çözmenin (MBÇ) de burger ve nuggetlarda akrilamid oluşumu üzerine etkileri incelenmiştir. Bu noktada, akrilamid, kimyasal bileşim, toplam antioksidan kapasite, TBARM değeri, indirgen şeker ve asparajin analizleri yapılmış, ürünlerin L*,a*,b* renk, tekstür ve duyusal özellikleri de değerlendirilmiştir. Toplu tüketim yerlerinden alınan butların, kanatların, burgerlerin ve nuggetların akrilamid içeriği sırasıyla 2.60-314.28, 11.20-31.35, 13.43-118.97 ve 32.92-134.90 ng/g kaplama aralığındadır. Laboratuvar ölçeğinde üretilen butlarda %0.5, %1.5 ve %3 YÇE akrilamid miktarını sırasıyla %29, %36, %43 oranlarında azaltmış (p0.05).
Özet (Çeviri)
In the first stage of the current study, determination of acrylamide presence in further processed chicken products was targeted. For this purpose, acrylamide analysis was performed in coating part of chicken drumsticks (CDs), chicken wings (CWs), chicken burgers (CBs) and chicken nuggets (CNs) purchased from fast food chain services. In the second stage, the effects of green tea extract (GTE-0.5%, 1.5% and 3%) and microwave application on acrylamide formation in coated chicken products produced in the model system was investigated. Microwave pre-cooking (MPC) was applied to CDs and CWs. Microwave thawing (MT) was used for both CBs and CNs. From this viewpoint, acrylamide, proximate composition, total antioxidant capacity, TBARS, reducing sugar and asparagine analysis were done. The changes in L*, a*, b* color, texture and sensory properties of chicken products were also evaluated. The acrylamide concentration of CDs, CWs, CBs and CNs collected from fast food chain varied in the range of 2.60-314.28, 11.20-31.35, 13.43-118.97 and 32.92-134.90 ng/g coating, respectively. The usage of 0.5%, 1.5% and 3% GTE in CDs produced in the model system reduced acrylamide concentration at levels 29%, 36%, and 43%, respectively (p0.05).