Kaplamalı tavuk ürünlerinin kızartılmasında oleojel kullanımının etkilerinin araştırılması
Investigation Of The Effects Of Using Oleogel In The Frying Of Coated Chicken Products
- Tez No: 689284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM OKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; ayçiçek yağına farklı oranlarda (%0.5, 1, 1.5 ve 2) karnauba vaksı ilave edilerek elde edilen ayçiçek yağı oleojellerinin kullanıldığı derin yağda kızartılan kaplamalı tavuk ürünlerinin değişen kalite parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kaplamalı tavuk ürünlerinde pH, renk, nem, kül, yağ ve protein miktarı, TBARS (oksidasyon analizi) ve tekstür analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kullanılan yağların kızartma sırasında serbest yağ asidi, peroksit sayısı ve iyot sayısı miktarlarındaki değişim belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to determine the changing quality parameters of deep-fried coated chicken products using sunflower oil oleogels obtained by adding carnauba wax to sunflower oil at different rates (0.5, 1, 1.5 and 2%). In the study, pH, color, moisture, ash, fat and protein content, TBARS (oxidation analysis) and texture analyzes were performed in coated chicken products. In addition, the changes in the amount of free fatty acid, peroxide number and iodine number during frying in the used oils were determined.