Konut projelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yapım maliyeti üzerine etkileri
The effects of the occupational health and safety applications to the construction costs in housing developement projects
  1. Tez No: 386354
  2. Yazar: KAMURAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Konut maliyetine etki eden pek çok unsur bulunmaktadır. Bu maliyet unsurlarından biri de yapım sürecindeki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarında açık olarak yer almayan, fakat maliyetlere yansıyan bu uygulamalar konut inşa edecek firmalar için önem arz etmektedir. 30 Haziran 2012 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun çıkması ile Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli yaptırımlar ve düzenlemeler getirilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının da doğal olarak yapım maliyetlerine artırıcı etkisi olması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'ndan gelen ve genel olarak tüm işyerlerini kapsayan düzenlemelere ilaveten yapı işlerinde alınması gereken asgari sağlık ve güvenlik şartlarını belirleyen“Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği”ve ilgili diğer yönetmelikler doğrultusunda iş sağlığı ve güvenliği maliyetlerinin konut yapım maliyetleri üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırmada Ankara İlinde gerçekleştirilmekte olan, tek yapı ölçeğinde, kat yükseklikleri 6, 10 ve 13 kat olan ve her katta 4'er daire bulunan örnek projelere ait betonarme ve mimari tasarımlar üzerinden gerçekleştirilen analizler doğrultusunda hesaplamalar yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bütün iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları hesaba katıldığı takdirde, ilgili yasal mevzuatta öngörülen zorunlulukların yerine getirilebilmesi için, örnek projeler için birim alan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları maliyetinin 6,30 TL/m² ile 4,63 TL/m² arasında, iş sağlığı ve güvenliği maliyetinin yapı yaklaşık maliyetine oranının % 1,08 % 0,71 arasında değiştiği gözlemlenmiştir. 6331 Sayılı Kanun ile zorunlu hale gelen iş güvenliği uzmanı ve sağlık hizmetleri maliyetlerinin % 27 ile en maliyetli kalemler olduğu ve bu iki uygulamanın toplamının tüm iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları maliyetleri toplamının % 54'ünü oluşturduğu gözlemlenen diğer önemli bir bilgi olarak değerlendirilmektedir. Konut projeleri için iş sağlığı ve güvenliği birim alan maliyeti ve iş sağlığı ve güvenliği maliyetinin yapı yaklaşık maliyetine oranları birlikte değerlendirildiğinde proje inşaat alanları arttıkça birim alana isabet eden iş sağlığı ve güvenliği maliyetlerinin ve iş sağlığı ve güvenliği maliyetlerinin yapı yaklaşık maliyetlerine oranının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are various factors affecting the house costs. One of those factors is occupational health and safety. The occupational health and safety applications, which are not stated in The Ministry of Environment and Urbanization unit price list, are reflected to the house costs and very important for the house construction companies. After the publishment of the Occupational Health and Safety Law numbered 6331 and dated 30th of June 2012, some regulations, enforcements and sanctions were introduced on the issue in Turkey and it is naturally expected cost increasing effect on the house costs. The aim of that thesis is to determine the effects of the occupational health and safety costs on the house construction costs in the direction of the enforcements coming from The Occupational Health and Safety Law numbered 6331,“The Regulation of Occupational Health and Safety in Construction Works”which determines the minimum occupational health and safety conditions in construction works and the related other regulations. In this study, the calculations are executed according to the analysis of the technical designs of the sample projects. The sample projects are 6, 10 and 13 storey and one block buildings, and each storey has 4 flats. The constructions are in Ankara province. Firstly, the occupational health and safety applications were determined according to the project data and minimum necessities. While determining the occupational health and safety applications to be used in house construction works, The Regulation of Occupational Health and Safety in Construction Works was based on. Moreover, employing occupational safety expert, work-place doctor and other supporting health personnel or procurement of that services which is an obligation for the very dangerous enterprises according to The Occupational Health and Safety Law numbered 6331 was also included to the occupational health and safety applications. As a result of the study, for the sample projects; it is observed that unit area occupational health and safety cost per square meter is between 6,30 TL and 4,630 TL, and the rate of occupational health and safety cost to the construction costs in house projects is between 1,08 % and 0,71 %. Another issue observed is that employing occupational safety expert, work-place doctor and other supporting health personnel or procurement of those services which is an obligation for very dangerous enterprises after The Occupational Health and Safety Law numbered 6331 are the most costly items with the 27 % each, total of two items are 54 %. In house projects, when unit area occupational health and safety cost and the rate of occupational health and safety cost to the construction costs are assessed together, it is seen that unit area occupational health and safety cost and the rate of occupational health and safety cost to the construction costs decreases while construction area increases. It is estimated that, the occupational health and safety risks will decline in enterprises in Turkey with implementation of regulations, enforcements and sanctions of the Occupational Health and Safety Law numbered 6331