Bruksizm vakalarında implant destekli 3 üyeli solid zirkonyum seramik ve metal-seramik restorasyonların kullanım süreleri ve kırılma dirençlerinin bruksizmi yansıtan çiğneme simülatöründe değerlendirilmesi
3 members of implant supported solid zirconia ceramic and metal-ceramic restoration that bruxism case simulation by the chewing simulator for measuring restoration useful and fracture resistance with bruxism
- Tez No: 386446
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET ATSÜ, PROF. DR. SEMİH BERKSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bruksizmli vakalarda ağız içinde fizyolojik olmayan vertikal (diş sıkma) ve lateral (gıcırdatma) kuvvetlerin artması ile implant üstü sabit protez uygulamalarında başarısızlıklar daha sıklıkla görülmektedir. Çalışmamızın amacı, bruksizmli hastalarda posterior diş eksikliğinde çiğneme fonksiyonunu kazandırmak amacıyla yapılan implant üstü metal destekli seramik ve solid zirkonyum köprülerin dayanıklılıklarını in vitro koşullarda bruksizmde oluşan çiğneme kuvvetlerini çiğneme simülatöründe yansıtarak değerlendirmektir. Çalışmamızda, 10 adet üç üyeli metal-seramik implant üstü köprü ve 10 adet üç üyeli solid zirkon implant üstü köprü elde edilerek 2 grup oluşturuldu. Örneklere çiğneme simülatöründe, 2 mm yatay ve 2 mm dikey yönde olmak üzere iki yönlü hareket ile 920 siklusda 50N' luk kuvvet, daha sonra 80 siklus da 250 N' luk kuvvet (600 defa), oda ısısında (22 oC) ve NaCl solüsyonu içinde, 1 .3 Hz çiğneme frekansında 30 aylık süreyi yansıtan 600.000 siklus uygulayacak şekilde yüklendi. Dinamik yükleme sonrasında, sağlam örnekler instron test cihazına alınarak, statik yük altındaki kırılma dayanıklılıkları ölçüldü. Kırılan örneklerin, kırılma tipi ışık mikroskobu, kırık yüzeylerin mikro yapısı taramalı elektron mikroskobu analizi ile incelendi. Elde edilen kırılma değerlerinin istatistiksel analizleri Bağımsız T-testi ve Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) testleri kullanılarak yapıldı. İstatistiksel önemlilik düzeyi p‹0.005 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
in cases of bruxism, non-physiological vertical (gnashing of teeth) and lateral (grinding) with the increase of strength and failure of the implant supported fixed prosthesis is seen more often. The purpose of the study, the posterior tooth loss of the patients with bruxism, chewing function to be designated that implant support of metal-backed ceramic and solid zirconium bridge for the resistance vitro to evaluate reflecting on the chewing forces of chewing simulator formed of bruxism. In our study, two groups were: in first group 10 three-membered metal-ceramic implant support bridges were fabricated and in second group 10 three-membered solid zirconia implant support bridges were fabricated. Chewing simulator adjusted that the bidirectional movement with 2 mm in the horizontal and 2 mm vertically, under the 920 cycle of 50 N force then 80 cycle of 250 N force, in 1.3 Hz frequency, at room temperature (within 22 ° C) and in the NaCI solution was submitted dynamic loading of 600.000 cycles using a chewing simulator for smilute of 30 month. After dynamic loading, unbroken examples was measured under the static load of fracture toughness by the instron tester. The types of failures were observed using a stereomicroscope and the microstructure of the fracture surfaces were examined by scanning electron microscopy analysis. Survival statistics with Independent T tests and One way varyans (ANOVA) was used to analyse the fracture resistance test.