Bruksizm vakalarında beyin sapı reflekslerinin değerlendirilmesi
Evaluation of brainstem reflex in bruxism cases
  1. Tez No: 563366
  2. Yazar: BİLGİN ALİ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Nöroloji, Dentistry, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yetişkin bireyler arasında %8 uyku ve %20 gündüz tipi olarak bildirilen bruksizm bir parafonksiyon olup altmışlı yıllarda okluzyon bozuklukları ve çiğneme sistemindeki mekanik problemlerden kaynaklandığı düşünülmüştür. Son yıllarda ise otonomik, dopaminerjik ve hormonal değişiklikler ve uyku arousalları gibi santral etkiler öne çıkmaktadır. Blink refleks ve masseter inhibitör refleks çalışmaları, beyin sapı nöronal yolakların fonksiyonel ilişkilerini araştıran nörofizyolojik çalışmalardır. Bu çalışmada; kişisel ifadeleri temel alınarak tetkik edilmiş 36 bruksist ve 36 kontrol birey, gruplar arası herhangi bir anlamlı fark olması yönünde araştırılmıştır. Katılımcılara BECK depresyon testi ve anlık ve sürekli kaygı belirleme testleri verilmiştir. MIR ve blink refleksler, transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) ve elektriksel uyartımla elde edilmiştir. Kortikal MEP (motor uyarılmış potansiyel) ve kortikal sessiz periyot kontralateral masseter kasta TMS ile uyarılmıştır. Merkezi motor iletim süreleri ölçülmüştür. SP2 (MIR komponenti)'nin olmayışı, R2 (blink refleks komponenti)'nin latansı ve sol APB (Abdüktör pollisis brevis) kastan ölçülen F dalgası latansı incelendiğinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde fark bulunmuştur. Bu sonuçlar bruksizmin subkortikal (beyinsapı) dokuları ile ilişkili olarak santral kaynaklı olduğu görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Bruxism is a parafunction and reported to be %8 as sleep bruxism, %20 as awake type by the adult population. It has been accepted to be as a result of occlusal disturbances and mechanical problems of the masticatory system in the sixties, but the central influences such as autonomic, dopaminergic, hormonal changes and sleep arousals seems to be more prominent in recent years. The blink and the MIR (masseter inbitory reflex) studies are the neurophysiologic examinations to research functional relations of the brainstem neuronal pathways. In this study, a total of 36 subjects diagnosed with bruxism on the basis of self reports and 36 controls have been investigated to find any difference between the two groups. The participants have been given the BECK depression and physiological tests for anxiety. The MIR and blink reflexes studied by TMS and electric stimulation. The cortical silent period evoked in contralateral masseter muscle by TMS. Central motor conducting times were evaluated. The absence of SP2 (component of MIR), R2 (component of blink reflex) latency and left APB (abductor pollicis brevis) muscle F wave latency are found to be significantly different between two groups. These results support the view that bruxism is mainly centrally that involves subcortical (brainstem) structures.