Kronik periodontitisli hastalarda kemik içi defektlerin T-TZF (Titanyumla hazırlanmış trombositten zengin fibrin) ile tedavisinin dişeti oluğu sıvısında anjiyojenik biyobelirteçler üzerine etkisi
The effect of T-PRF treatment on the angiogenic biomarkers in gcf in infrabony defects of patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 386448
  2. Yazar: HARİKA GONCA PİREBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EBRU OLGUN ERDEMİR, PROF. DR. MEHMET YALIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Trombositten Zengin Fibrin (TZF) trombosit ve büyüme faktörleriyle zenginleştirilmiş fibrin membran elde edilmesine izin veren bir ikinci jenerasyon trombosit konsantrasyonudur. Bu çalışmada Titanyumla hazırlanmış Trombositten Zengin Fibrin (T-TZF) kullanıldı. T-TZF' nin özelliği trombositlerin aktivasyonunda titantum tüplerin cam tüplerden daha etkili olmasıdır. Çalışmada amacımız, kronik periodontitisli hastalarda kemik içi defektlerin T-TZF ile tedavisinin dişeti oluğu sıvısında (DOS) anjiyogenez biyobelirteçlerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza; 25 çalışma kriterlerine uyan sistemik olarak sağlıklı kemik içi defekti bulunan kronik periodontitisli birey dahil edildi. Hastaların çift taraflı kemik içi defektlerinden biri kontrol grubuna dahil edildi ve allogreft uygulandı. Karşıt arktaki defekte (test grubu) allogreft+T-TZF yerleştirildi. DOS örnekleri başlangıçta (cerrahiden hemen önce), cerrahiden sonraki 3., 7., 14. ve 30. günlerde toplandı. DOS örneklerindeki PDGF-BB, VEGF-A, FGF-2, ANG, ANT değerleri ELISA kitleri ile analiz edildi. Yapılan biyokimyasal analizler sonucunda kemik içi defektlerin cerrahi tedavisinde allogrefte ilave edilen T-TZF'in DOS'ndaki anjiyogenez biyobelirteçlerinden PDGF-BB, VEGF-A, FGF-2, ANG ve ANT'in değişimlerine neden olmadığı görüldü. Hem test hem kontrol grubunda tüm biyobelirteçlerin cerrahiden sonraki 3. günde arttığı, 7. günden itibaren azaldığı izlendi. Gruplar arasında istatistiksel bir fark izlenmedi (p>0.05). Sonuç olarak çalışmamızda kemik içi defektlerde allogrefte ilave uygulanan T-TZF'in anjiyojenik biyobelirteçlerin değişiminde etkili olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Platelet-rich fibrin (PRF) is a second generation platelet concentrate which allows one to obtain fibrin membranes enriched with platelets and growth factors. In this study titanium-prepared, platelet-rich fibrin (T-PRF) was used which was based on the titanium tubes were more effective at activating platelets than the glass tubes. Angiogenesis in periodontal tissues is important to obtain progression in healthy and diseased tissues. The aim of this study is to investigate the effect of T-PRF treatment on the angiogenic biomarkers in gingival crevicular fluid (GCF) in infrabony defects of patients with chronic periodontitis. In this study, 25 systemically healthy patients who complied with inclusion criteria with periodontal infrabony defects were recruited. In each patient, the infrabony defect of one side of arch was designated as control group and applied allograft, while the infrabony defect on the contralateral side of same arch was designated as test group and applied allograft+T-PRF. GCF samples were collected at baseline (pre-surgery) and then the 3rd, the 7th, the 14th, and the 30th days after surgery. PDGF-BB, VEGF-A, FGF-2, ANG, ANT in the GCF samples were measured using ELISA kits. In both groups, total amounts of biomarkers increased during the early postoperative day (day 3) and decreased over time in the samples. There were no significant differences between groups for the total amounts of biomarkers at all evaluation periods (p>0.05). As as result, in our study, application of T-PRF combined with allograft in infrabony defects of patients with chronic periodontitis had no significant effects on angiogenic biomarkers in GCF.