Kronik bel ağrılı hastalarda nöropatik ağrı skalalarının değerlendirilmesi
Neuropathic pain assessment scales in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 386482
  2. Yazar: EMEL ATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda nöropatik ağrı komponentini ve fiziksel disabiliteyle ilişkisini belirlemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya kronik bel ağrısı olan 102 hasta dahil edildi ve LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs), PainDETECT, DN4 ( Douleur Neuropathique en 4 Questions) skalaları kullanıldı. Fiziksel disabilite İstanbul bel ağrısı skalası kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen hastaların yaş ortalaması 44,7±11,98 olarak bulundu LANSS skalasına göre %23,5, PainDETECT skalasına göre % 18,6, DN4 skalasına göre %35,3 hasta nöropatik ağrı ile uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
AİM: We aimed to determine whether there is a neuropathic component in low back pain patients and it is related with physical disability. MATERIAL AND METHOD: 102 patients with low back pain consented to participate in the study and were assessed using the different scales of LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs), PainDETECT, DN4 ( Douleur Neuropathique en 4 Questions). Physical disabilities of the patients were also assessed by İstanbul Low Back Pain Disability Index. RESULTS: The mean age of the patients was 44.70±11,98. 23,5% demonstrated a predominantly neuropathic pain component when LANSS was used. We also found the frequency of neuropathic pain as 18.6% in painDETECT and 35.3% in DN4.