Acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda klinik sınıflandırmaların etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficiency of classification in upper gastrointestinal bleeding patient in emergency department
- Tez No: 386485
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Rockall ve Blatchford skorlama sistemlerinin üst gis kanamalarında endoskopi ve hospitalizasyon ihtiyaci ile mortalite olasılıklarını tahmin etmedeki başarısını Forrest sınıflamasını kullanarak kendi hastalarımız için ölçmek. GEREÇ VE YÖNTEM: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Ve Araştirma Hastanesi Acil Servisine 01/08/2013-01/08/2014 tarihleri arasında üst gis kanaması ile başvuran 18 yaş üstü hastaların geriye dönük olarak incelenmesiyle oluşturuldu. Acil servise giriş yapmış, ICD kodlamasında ; hematemez , melena, gastrointestinal hemoraji, hemoptizi, bulatı ve kusma , senkop tanı kodları girilmiş ve endoskopi yapılmış 644 hasta protokol numaraları ile tarandı, 188 hasta çalışmaya alındı. Pre-Rockall ve Blatchford skorları, Forrest skorları ,hastaların mortalitesi ,yatış yada taburculuk hakkındaki veriler girildi. Pre-Rockall, Blatchford ve Forrest sınıflamalarındaki sonuçlar karşılaştırıldı. BULGULAR: Genel yaş ortalaması 65,16±16.61, yaş aralığı 17-92 . Pre-Rockall skoru ortalaması 2.75±1.88, Blatchford skoru ortalaması 9.72±3.84 . Pre-Rockall skoru için 188 hastanın 86' si (%45.7) düşük riskli, 102' si(%54.3) yüksek riskli , Blatchford için 188 hastanın 9'u(%4.8) düşük riskli ,179'ü (%95.2) yüksek riskli idi. Forrest sınıflaması ve exitus durmuna göre değerlendirilen hastaların 86'sı (%45,7) düşük riskli ,102' si (%54,7) yüksek riskli.Olguların 8'i (%4.3) exitus olmuştur. Skorların güvenilirlikleri değerlendirildiğinde ; Pre-Rockall skoru için sensitivite değeri %73.9 spesifite değeri %45.6 . Blatchford skoru için sensitivite değeri %96.1 spesifite değeri %10. SONUÇ: Rockall skoru ve Blatchford skoru mortalite üzerine anlamlıydı.Üst gis kanamalarında Pre-Rockall ve Blatchford risk skorlama sistemleri uygulandı, mortalite ve risk gruplarının belirlenmesinde olumlu sonuçlar alındı. Endoskopik, laboratuar ve klinik bulgularla yapılan risk değerlendirmeleri üst GİS kanamalı hastalarda kombine edildiğinde hayatı tehdit eden hemoraji riskinin tanımlanmasında öngörü modelleri oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Rockall and Blatchford scoring system and using endoscopy of the upper gastrointestinal system bleeding in the success of the Forrest classification in predicting the need for hospitalization and mortality probability measure for our patients. MATERIAL AND METHOD: Izmir Clerk Celebi University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Department on 01/08 / 2013-01 / 08/2014 between the dates of the applicant over the age of 18 patients with upper gastrointestinal bleeding was created by retrospectively analyzed. Logged in to the emergency room, the ICD; hematemesis, melena, gastrointestinal hemorrhage, hemoptysis, Bulat and vomiting, syncope diagnosis codes entered and screened 644 patients with endoscopic examination protocol numbers, 188 patients were enrolled in the study. Pre-Rockall and Blatchford score, Forrest scores, mortality of patients, data were entered on admission or discharge. Pre-Rockall, the results were compared in Blatchford and Forrest classification. RESULTS: The mean age was 65.16 ± 16.61 years, range 17-92. Pre-Rockall score was 2.75 ± 1.88, 9.72 ± 3.84 mean Blatchford score. Pre-for Rockall score of 188 patients, 86 'side (45.7%) low-risk, 102' side (54.3%) high-risk, 188 patients 9 to Blatchford (4.8%) low-risk, 179 (95.2%) high-risk respectively. Forrest classification and died durm the 86 patients who were assessed according to (45.7%) low-risk, 102 'side (54.7%) of high riskli.olgu 8 (4.3%) died. When the score of reliability assessment; Values for sensitivity, specificity 73.9% Pre-Rockall score of 45.6%. Blatchford score values for sensitivity 96.1%, specificity 10%. CONCLUSION: Rockall score, Blatchford bleeding score on mortality in anlamlıydı.üst gis Pre-Rockall and Blatchford risk scoring systems have been implemented, with positive results in the determination of mortality and risk. Endoscopic, laboratory and clinical findings with the risk assessment carried out in patients with upper GI bleeding were combined life prediction models can be created to identify the risks threatening hemorrhage.