Servikal olgunlaşma için dinoproston uygulanan gebelerde doğum süresinin tahmininde ultrasonografik miyometrial kalınlık, posterior servikal açı ve servikal gland alanının değerlendirilmesi
Evaluation of ultrasonographic myometrial thickness, posterior cervical angle and the cervical gland area in estimation of delivery time in pregnancy applied for cervical maturation
  1. Tez No: 803979
  2. Yazar: BEYZA KILIÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, doğum indüksiyonundan sonra vajinal doğuma kadar geçen zaman aralığının tahmininde ultrasonografik miyometriyal kalınlık, posterior servikal açı ve servikal gland alan ölçümlerinin rolünü değerlendirmektir. Materyal-Metod: Araştırmamız prospektif kohort tipte planlandı. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğumhane birimine Şubat 2023 – Mayıs 2023 tarihleri arasında doğum amacıyla yatırılan 101 gebe ile gerçekleştirildi. Doğumhane birimimizde; başvuruda aktif uterin kontraksiyonları olmayan, Bishop skoru oksitosin ile indüksiyona elverişli olmayan gebelere öncesinde servikal olgunlaşma için bir prosedür uygulanır. Servikal olgunlaşma amacıyla Dinoproston uygulaması kararı verilen gebelere uygulama öncesi transabdominal ultrasonografi ile alt uterin segment kalınlığı, fundal myometrial kalınlık, uterus anterior duvar myometrial kalınlığı, transvajinal ultrasonografi ile servikal uzunluk, posterior servikal açı, servikal gland alanı varlığı ölçümleri yapıldı. Daha sonra bu ölçümler ile Dinoproston uygulamasından yeterli servikal olgunluğa kadar geçen süre, doğum indüksiyonundan doğuma kadar geçen toplam süre arasında ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 101 gebe katılmış, bunlardan 71 gebe vajinal doğum ile (%70), 30 gebe sezaryen (%29) ile doğum yapmıştır. Vajinal doğum yapan kadınların parite ortalaması 1 (0-2) iken, sezaryen ile doğum yapan kadınların parite ortalaması 0 (0-0) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the role of ultrasonographic myometrial thickness, posterior cervical angle, and cervical gland area measurements in the estimation of the time interval for vaginal delivery after labor induction. Material-Method: Prospective cohort study was carried out with 101 pregnant women who were admitted to the delivery room of Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between February 2023 and May 2023. Before the application of Dinoprostone for cervical ripening, the lower uterine segment thickness, fundal myometrial thickness, uterine anterior wall myometrial thickness, Transvaginal USG cervical length, posterior cervical angle, cervical gland area were measured before the application. Then, these measurements were compared with the time from Dinoprostone administration to adequate cervical maturity, and the total time from labor induction to delivery. Results: 101 pregnants participated in our study, 71 of them gave birth by vaginal delivery (70%), and 30 of them by cesarean section (29%). While the parity average of the women who gave vaginal birth was 1, the parity average of the women who gave birth by cesarean section was 0. The difference between the parity numbers between the two groups is statistically significant.