Bölgemizde akut gastroenteritli çocuklarda rotavirus infeksiyonlarının moleküler epidemiyolojisi
Molecular epidemiology of rotavirus infections in children with acute gastroenteritis in our region
- Tez No: 386574
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Rotavirus bütün dünyada yeni doğan ve küçük çocuklarda akut gastroenteritin major etkeni olup çocuk ölümlerinin en önemli sebebidir. Bölgemizde akut gastroenteritli çocuklarda rotavirus infeksiyonlarının moleküler epidemiyolojisini araştırmak amacıyla 2008 yılında 5 yaş altı akut gastroenteriti olan 188 çocuktan dışkı örnekleri toplandı. Dışkı örnekleri Grup A rotavirus antijen tespiti için ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) testi ile analiz edildi. RT-PCR (Reverse-transcription-polymerase chain reaction) ve multipleks semi-nested PCR testi ile rotavirus G ve P genotiplemesi yapıldı. Toplam 188 hastanın 41'inde (%21.8) rotavirus antijeni pozitif bulundu. En baskın rotavirus genotipi G1P[4] %26.8 oranında olup bunu G4P[4] %17, G9/P[4] %7.4 ve G1P[6] ve G1P[10] genotiplerinin herbiri %2.4 oranlarında izledi. Rotavirus diaresi olan çocuklarda miks infeksiyonların görülme oranı %36.6 olarak tespit edildi. G1 genotipi (%70.7) en çok görülen G genotipi olup ardından G4 (%19.5) ve G9 (%17) bulundu. En yaygın P genotipi %85.3 oranla P[4] olup P[10] %29.2, P[8] %12.2, P[11] %7.4 ve P[6] %4.9 oranlarında tespit edildi. Bölgemizde akut gastroenteritli çocuklarda rotavirus infeksiyonunun insidansı ve rotavirus G ve P genotiplerinin dağılımının belirlenmesi rotavirusa karşı aşı geliştirme stratejilerinin oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Rotavirus is the major cause of acute gastroenteritis in infants and young children worldwide and is the important agent of child deaths. To investigate the molecular epidemiology of rotavirus infections in children with acute gastroenteritis in our region, 188 stool samples were obtained from children under 5 years old with acute gastroenteritis during the year 2008. Stool samples were analyzed by ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) for group A rotavirus antigen. RT-PCR (reverse-transcription-polymerase chain reaction) multiplex semi-nested PCR were used for rotavirus G and P genotyping. From a total of 188 stool samples, 41 (21.8%) were found to be positive for rotavirus antigen. The most prevalent rotavirus genotype was G1P[4] with the rate of 26.8%, followed by G4P[4] 17%, G9/P[4] 7.4%, G1P[6] and G1P[10] genotypes with 2.4% rate of each. The prevalence of mixed infections was 36.6%. The predominant G genotype was G1 (70.7%) followed by G4 (19.5%) and G9 (17%). The most common P genotype was P[4] (85.3%) followed by P[10] (29.2%), P[8] (12.1%), P[11] (7.4%) and P[6] (4.9%). The detection of distribution of rotavirus G and P genotypes among children with acute gastroenteritis in our region will contribute to the development of rotavirus vaccine strategies.