Acil servis sağlık çalışanlarının acil servislerin uygunsuz kullanımına ilişkin görüşleri
Emergency health care workers' thoughts related to inappropriate use of emergency departments
- Tez No: 386618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Acil servislerin uygunsuz kullanımı tüm dünyada çalışanların verimliliğini ve verilen hizmetin kalitesini etkileyen yaygın bir sorun olarak kabul edilmektedir. Araştırma sağlık çalışanlarının acil servislerin uygunsuz kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde planlandı. Çalışma, Trabzon ilinde bulunan altı hastanenin acil servislerinde çalışmakta olan 124 acil servis sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen 16 sorudan oluşan form ile toplandı, sayı ve yüzdelik şeklinde değerlendirildi. Katılımcıların tamamının çalıştıkları acil servislerin uygunsuz kullanıldığını düşündükleri belirlendi. Acil servis çalışanlarının çoğunluğunun acil servislere yapılan başvuruların yarıdan fazlasını uygunsuz olarak nitelendirdikleri ve bu tür başvuruların en yoğun olduğu zaman diliminin 19.01-01.00 arası olduğunu düşündükleri saptandı. Sağlık çalışanlarına göre en sık karşılaşılan uygunsuz başvuru nedeninin reçete yenileme olduğu tespit edildi. Katılımcıların tamamına yakınının, acil servislerin her türlü sağlık sorunu için hizmet verdiğine inanılmasının, uygunsuz kullanıma neden olduğunu düşündükleri belirlendi. Acil servis çalışanlarının çoğunluğunun, uygunsuz kullanımın acil olan hastaların tedavisinin aksamasına ve çalışma motivasyonunun azalmasına yol açtığını düşündükleri saptandı. Araştırma sonuçları, acil servislerin uygunsuz kullanım durumu ve nedenlerine ilişkin bilgi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
All over the world; inappropriate use of emergency departments is accepted as a common problem that affects the quality of the services provided and productivity of the emergency department personnel. The current study was descriptively undertaken in order to determine views of the emergency department health care personnel about inappropriate use of emergencydepartments. The study was conducted with 124 emergency department healt care personnel who worked at six hospitals located in Trabzon Province. The data were gathered using a form of 16 questions designed by the researcher and evaluated with numbers and percentages. It was found out that all of the participants thought that the emergency department where they worked were inappropriate used. It was noted that most of the emergency department personnel considered half of the visits paid to the emergency departments as inappropriate and thought that these such visits happened between 7:00 p.m. and 1:00 a.m. According to the health care personnel; the reason for the most commonly seen inappropriate using was renewing prescription. It was seen that almost all of the participants thought that the general belief that emergency health care services provided care for all kinds of health problems led to the inappropriate visits. Most of the emergency department personnel were of the opinion that inappropriate use resulted in interruption in the treatments of the emergent cases and decreased professional motivation. The results of the study will provide information related to status and causes of inappropriate use of emergency departments.