Posterior ligamantöz kompleksi oluşturan herbir yapının vertebra kompresyon kırığı oluşması için gereken fleksiyon kuvvetlerine etkisinin değerlendirilmesi: Biyomekanik çalışma
The relationship between each structure of the posterior ligamentous complex and the force required for the occurrence of vertebral fracture: A biomechanical study
  1. Tez No: 386625
  2. Yazar: ABDULLAH MERTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK YAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu biyomekanik deneysel çalışmada; posterior ligamantöz kompleksi oluşturan herbir yapının vertebra kompresyon kırığı oluşması için gereken fleksiyon kuvvetlerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Model olarak koyun omurgası modeli seçildi. Aynı cins, aynı yaşta 15 adet koyun omurgası, lomber ve torakal bölge kalacak şekilde disseke edildi. Deneyde ikili omurga segmenti modeli kullanıldı. Çalışma 4 grup üzerinden yürütüldü. Grup 1: Normal Grup 2: Supraspinöz ligaman kesilen grup (SS) Grup 3: İnterspinöz ligaman ve ligamentum flavum kesilen grup (IS+LF) Grup 4: Faset eklem kapsülü kesilen grup (FJC) İkili omurga gruplarına ayrılan segmentler düşük egzotermik reaksiyon veren genel amaçlı kullanılan polyester kullanılarak alüminyum kaplara konularak donduruldu. Daha sonra ELE marka kompresyon makinasında 20.0 N/sn yükleme hızıyla omurgaların kırılma kuvvetlerinde bakıldı. Omurganın kırılma kuvveti ulaşılan en yüksek kompresyon gücü olarak belirlendi. Yapılan başlangıç deneylerinden sonra en düşük kompresyon gücünün lomber omurgalarda 40.5 N, torakal omurgalarda ise 43.0 N olarak oluştuğu görüldü. Bunun üzerine Interlink Electronics Force-Sensing Resistor - 0.25'' Circle - FSR - PL – 2727 marka kuvvet sensörü intervertebral diskin üst kısmına yerleştirilerek 40.0 N yüklenmede disk üzerine gelen kuvvet değişimleri not edildi. Ölçümler torakal ve lomber omurgalar üzerinde ayrı 2 grup olacak şekilde yapıldı. Her 2 grupta; deney öncesi ve sonrası anterior vertebra korpus yükseklikleri, en yüksek kompresyon gücü, vertebra segment ağırlıkları, korpus yüzey alanları, dayanım gücü (N/mm2 ), 40.0 N yüklenmede intradiskal bölgeye aktarılan kuvvet ölçümü, interspinöz mesafe uzunluğu ve interspinöz mesafe genişlikleri ölçüldü. Deney sonucunda posterior ligamentöz kompleksi oluşturan yapıların torakal ve lomber bölgede farklı derecelerde fakat anlamlı derecelerde etki ettiği saptanmıştır. Buna göre PLK i oluşturan yapılardan fleksiyon kuvvetlerine karşı koymada en etkili yapı torakal ve lomber bölgede interspinöz ve ligamentum flavum birlikteliği olan grup olmuştur. Supraspinöz ligamanın etkinliği, interspinöz ve ligamentum flavum etkinliğine yakın olarak bulunmuştur. Her 2 seviyede de en az etkili yapının faset eklem kapsülü olduğu gözlendi. Ayrıca posterior ligamentöz kompleks elemanlarının yaralanmasında, yaralanan yapının sağladığı fleksiyon kuvvetlerine karşı koyma yetisinin kaybolması sonucunda, bu yükün en fazla oranda intervertebral disk üzerine kayacağı ve bunun da intervertebral disk herniasyonları açısından önemli bir sebep oluşturacağı yorumu yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this biomechanical experimental study; the relationship between each structure of the posterior ligamentous complex and the force required for the occurrence of vertebral fracture was aimed. Same sex, same age, 15 sheep spine, lumbar and thoracic regions were dissected to remain. Dual spine segment model was used in this experiment. The study was carried out in 4 groups. Group 1: Normal Group 2: Supraspinous ligament interrupted(SS) Group 3: Interspinous ligament and ligamentum flavum interrupted(IS+LF) Group 4: Facet joint capsul interrupted(FJC) Dual spine segments divided into groups were frozen into aluminum containers with giving low exothermic reaction general-purpose polyester. Force values required for the fracture of the spine segment were measured using ELE brand compression machine with 20.0 N / s load speed. The force required for the fracture of the spine segment was determined reached the highest compression forces. Lowest compression forces were measured 40.5 N and 43.0 N in the lumbar and thoracic spine, respectively. Whereupon force changes from the intervertebral disc during 40.0 N loading were measured using Interlink Electronics Force-Sensing Resistor - 0.25'' Circle - FSR - PL – 2727. Measurements were made to separate such as thoracic and lumbar spine groups. Pre and post anterior vertebral body heights, the highest compression force, vertebral segment weights, vertebral corpus surface area, resistance force ((N/mm2 ), force changes from the intervertebral disc during 40.0 N loading, interspinous distance length and width were measured in the both groups. Each posterior ligamentous complex structure in terms of resisting the flexion forces in the thoracic and lumbar spine were found to be significantly and different degrees. Interspinous ligament and ligamentum flavum association was found the most effective structure to resist the flexion forces. The effect of the supraspinous ligament was found to be similarly to the interspinous ligament and ligamentum flavum association effectiveness. It was observed that the minimum effective structure had been facet joint capsule. Flexion forces were significantly increased in the the intervertebral discal region as a result of the disruption of the posterior ligamentous complex structures effectiveness. As a comment; we can say patients who have posterior ligamentous complex disruption after spine trauma can carry an increased risk in terms of posttraumatic disc herniations.