Serum tiroid stimülan hormon (TSH) düzeyinin koroner kollateral arter gelişimine etkisi
Association between serum thyroid stimulating hormone (TSH) levels and coronary collateral development
  1. Tez No: 386626
  2. Yazar: ELİF EZGİ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ONGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Serum Tiroid Stimülan Hormon (TSH) Düzeyinin Koroner Kollateral Arter Gelişimine Etkisi Amaç: Koroner kollateraller iskemi tehdidi altındaki miyokart için alternatif kan akımı sağlayıcısıdırlar. Tiroid hormonlarının kan damarı gelişimini anjiyogenezi tetikleyerek uyardığı hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Ancak, literatürde tiroid hormonlarının kollateral gelişimi ile ilişkisini irdeleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Biz de bu bilgiler ışığında, çalışmamızda serum TSH seviyeleri ve farklı tiroid klinikleri ile koroner kollateral gelişimi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza klinik endikasyon varlığında koroner anjiyografi yapılan ve bir veya daha fazla ana koroner arterinde ≥ %90 darlık saptanan 561 olgu alındı. Hastaların koroner kollateral gelişimi Cohen-Rentrop sınıflamasına göre belirlendi. Rentrop sınıf 0 ve 1 olanlar kötü kollateral grubuna, Rentrop sınıf 2 ve 3 olanlar ise iyi kollateral grubuna dahil edildi. Daha sonra, tiroid hormonları ile koroner kollateral arasındaki ilişki incelendi. Takibinde, olgular tiroid hormon düzeylerine göre ötiroidi, subklinik hipertiroidi ve subklinik hipotiroidi olmak üzere üç kliniğe ayrıldı ve farklı tiroid kliniklerinin kollateral gelişimine etkisi incelendi.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların ortalama yaşı 63.5 ± 10.7 yıldı. Olguların 425'i (%75.8) erkek, 136'sı (%24.2) kadındı. Serum trigliserit (153.0 ± 78.6 mg/dL'ye karşılık 176.9 ± 74.3 mg/dL, p=0.03) ve TSH (1.99 μIU/ml'ye karşılık 2.30 μIU/ml, p=0.02) düzeyleri iyi kollateral grubunda anlamlı olarak daha az saptandı.
Özet (Çeviri)
Association Between Serum Thyroid Stimulating Hormone (TSH) Levels and Coronary Collateral Development Introduction: Coronary collaterals are an alternative source of blood supply to the myocardium jeopardized by ischemia. Animal studies have shown that thyroid hormones are pro-angiogenic for the development of blood vessels. Yet, there are no clinical trials investigating the association between the serum thyroid hormones and coronary collateral circulation. In the study, we aimed to analyze the effects of the serum thyroid stimulating hormone (TSH) levels and different thyroid clinics on the development of coronary collaterals. Materials and Methods: Five hundred and sixty-one consecutive patients who have undergone coronary angiography and had at least one major coronary artery stenosis of ≥ 90% were enrolled in the study. Collateral development was graded according to the Cohen-Rentrop method. Grades were divided into two subgroups; patients with grade 0-1 collateral development were defined as having poor collateral and patients with grade 2-3 collateral development were defined as having good collateral. Then, association between the serum thyroid hormones and the coronary collateral circulation was assessed. Subsequently, participants were divided into three subgroups according to the thyroid hormone levels; euthyroidism, subclinical hyperthyroidism, and subclinical hypothyroidism. After that, the effect of different thyroid clinics on the coronary collateral formation was investigated.Results: Mean age of the patients in the study was 63.5 ± 10.7 years. 425 of the cases (75.8%) were men and 136 of them (24.2%) were women. Serum triglyceride (153.0 ± 78.6 mg/dL vs. 176.9 ± 74.3 mg/dL, p=0.03) and TSH (1.99 μIU/ml vs. 2.30 μIU/ml, p=0.02) levels were lower in patients with good collaterals compared to those with poor collaterals.